Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Vuelta

24 August - 15 September 2019 21 STAGES
La Vuelta
La Vuelta 2019 - Stage 15 - Tineo > Santuario del Acebo Tineo - 248m Santuario del Acebo - 1168m La Vuelta 2019 - Stage 15 - Tineo > Santuario del Acebo 0 20 40 60 80 100 120 140 154.4km 0 300 600 900 1200 1500 1800 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Overall

Individual
131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA SLOSLO
Sprint
7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM COLCOL
Mountain
181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH BURGOS - BH ESPESP
Youth
177 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES SLOSLO
Individual
1 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO 58h10'32"
2 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 02'25"
3 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 03'42"
4 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 03'59"
5 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 05'09"
6 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 07'14"
7 203 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 09'08"
8 1 151 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED 09'15"
9 1 93 HAGEN Carl Fredrik LOTTO SOUDAL NOR 09'44"
10 1 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT 11'39"
11 2 75 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 13'28"
12 106 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP 14'58"
13 3 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 15'14"
14 2 27 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP 16'06"
15 2 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 16'16"
16 3 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 16'32"
17 1 66 * KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 18'42"
18 3 101 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL 18'51"
19 2 84 * FRANKINY Kilian GROUPAMA - FDJ SUI 22'37"
20 25 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 22'41"
21 7 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL 36'04"
22 133 GESINK Robert TEAM JUMBO - VISMA NED 36'12"
23 1 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA 37'57"
24 5 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 38'44"
25 12 BIDARD Francois AG2R LA MONDIALE FRA 39'06"
26 2 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 39'41"
27 3 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 40'25"
28 2 113 * GHEBREIGZABHIER Amanuel TEAM DIMENSION DATA ERI 41'40"
29 2 163 * EG Niklas TREK - SEGAFREDO DEN 43'19"
30 7 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA 44'35"
31 138 * POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA 50'09"
32 157 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED 52'11"
33 28 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP 58'15"
34 3 197 * RODRIGUEZ MARTIN Cristian CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 1h05'48"
35 1 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA 1h06'13"
36 7 141 NAVARRO GARCIA Daniel TEAM KATUSHA ALPECIN ESP 1h07'32"
37 3 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT 1h07'42"
38 7 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 1h08'42"
39 3 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA 1h09'15"
40 1 3 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP 1h09'16"
41 6 76 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL 1h09'39"
42 4 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 1h11'40"
43 1 111 MEINTJES Louis TEAM DIMENSION DATA RSA 1h16'08"
44 3 201 HERRADA Jesus COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 1h16'27"
45 1 121 POELS Wout TEAM INEOS NED 1h20'27"
46 3 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH 1h20'40"
47 12 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA 1h24'41"
48 1 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 1h25'58"
49 5 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 1h27'54"
50 3 6 PEDRERO Antonio MOVISTAR TEAM ESP 1h29'21"
51 6 115 KING Benjamin TEAM DIMENSION DATA USA 1h29'31"
52 4 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 1h29'35"
53 3 122 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM INEOS ESP 1h30'05"
54 3 125 HENAO GOMEZ Sebastian TEAM INEOS COL 1h30'58"
55 7 144 * FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 1h31'08"
56 4 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 1h31'50"
57 11 216 ITURRIA SEGUROLA Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 1h35'25"
58 10 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 1h36'45"
59 4 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 1h37'53"
60 6 85 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 1h38'56"
61 1 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 1h40'59"
62 1 202 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COL 1h42'27"
63 1 143 * CRAS Steff TEAM KATUSHA ALPECIN BEL 1h42'30"
64 19 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 1h42'34"
65 2 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 1h43'25"
66 2 196 PARDILLA BELLON Sergio CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 1h43'38"
67 18 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 1h47'11"
68 7 48 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL 1h47'32"
69 11 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 1h49'08"
70 1 23 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM ITA 1h50'47"
71 165 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA 1h50'56"
72 4 146 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS ' '
73 6 94 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 1h52'22"
74 9 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 1h52'36"
75 5 68 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK  -  QUICK - STEP CZE 1h54'15"
76 1 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 1h55'40"
77 2 14 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE FRA 1h55'56"
78 2 18 VENTURINI Clement AG2R LA MONDIALE FRA 1h56'07"
79 5 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER 1h56'45"
80 7 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 1h57'16"
81 3 24 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 1h57'56"
82 13 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 1h58'37"
83 8 188 VILELA Ricardo BURGOS - BH POR 1h59'06"
84 3 63 * CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA 1h59'29"
85 1 86 MORABITO Steve GROUPAMA - FDJ SUI 1h59'46"
86 4 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA 2h00'33"
87 3 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 2h05'06"
88 1 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h07'58"
89 4 4 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP 2h08'36"
90 2 112 * DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA 2h09'57"
91 9 64 DECLERCQ Tim DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 2h11'07"
92 10 123 DOULL Owain TEAM INEOS GBR 2h11'23"
93 1 107 * SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS 2h13'00"
94 3 55 KOCH Jonas CCC TEAM GER 2h13'21"
95 6 2 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP 2h13'22"
96 8 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h13'48"
97 1 58 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose CCC TEAM ESP 2h13'58"
98 2 97 * VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL 2h14'06"
99 5 87 * SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 2h16'06"
100 11 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 2h16'24"
101 5 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 2h16'26"
102 3 191 CHERNETSKII Sergei CAJA RURAL - SEGUROS RGA RUS 2h18'55"
103 175 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA 2h20'14"
104 5 148 SMIT Willem Jakobus TEAM KATUSHA ALPECIN RSA 2h22'07"
105 2 114 HAGEN Edvald Boasson TEAM DIMENSION DATA NOR 2h23'00"
106 12 183 * CABEDO CARDA Oscar BURGOS - BH ESP 2h24'48"
107 2 207 ROSSETTO Stephane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 2h26'48"
108 108 SMITH Dion MITCHELTON - SCOTT NZL 2h26'58"
109 2 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED 2h27'17"
110 4 156 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 2h28'35"
111 6 208 * TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 2h29'56"
112 3 37 PIBERNIK Luka BAHRAIN - MERIDA SLO 2h30'55"
113 1 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 2h31'11"
114 2 185 EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS - BH ESP 2h33'10"
115 7 206 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 2h35'23"
116 6 142 BATTAGLIN Enrico TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 2h36'55"
117 2 102 BEWLEY Sam MITCHELTON - SCOTT NZL 2h39'10"
118 3 35 * NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO 2h39'24"
119 6 62 CAPECCHI Eros DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ITA 2h39'37"
120 6 22 BOARO Manuele ASTANA PRO TEAM ITA 2h39'39"
121 8 153 * PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN 2h39'50"
122 14 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h39'57"
123 3 164 KIRSCH Alex TREK - SEGAFREDO LUX 2h40'21"
124 3 128 STANNARD Ian TEAM INEOS GBR 2h40'25"
125 10 32 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN - MERIDA JPN 2h41'41"
126 6 74 DOCKER Mitchell EF EDUCATION FIRST AUS 2h42'41"
127 3 117 * TILLER Rasmus Fossum TEAM DIMENSION DATA NOR 2h42'48"
128 44 DRUCKER Jean-Pierre BORA - HANSGROHE LUX 2h43'00"
129 4 118 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA RSA 2h45'54"
130 4 52 * BARTA William CCC TEAM USA 2h46'26"
131 7 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP 2h47'30"
132 6 57 * VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM BEL 2h47'33"
133 8 212 BAGUES KALPARSORO Aritz EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h47'53"
134 6 77 * OWEN Logan EF EDUCATION FIRST USA 2h48'20"
135 12 162 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER 2h48'45"
136 6 34 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN - MERIDA AUS 2h50'00"
137 6 198 * SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 2h50'17"
138 9 126 KIRYIENKA Vasil TEAM INEOS BLR 2h54'45"
139 13 154 * POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 2h55'24"
140 3 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 2h56'41"
141 2 168 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL 2h56'44"
142 1 166 REIJNEN Kiel TREK - SEGAFREDO USA 3h01'28"
143 2 147 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 3h02'59"
144 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 3h03'03"
145 1 81 SARREAU Marc GROUPAMA - FDJ FRA 3h05'03"
146 2 192 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3h11'13"
147 9 65 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED 3h12'44"
148 2 173 * GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 3h14'35"
149 2 56 * SAJNOK Szymon CCC TEAM POL 3h15'08"
150 3 158 WALSCHEID Maximilian Richard TEAM SUNWEB GER 3h17'13"
151 3 67 RICHEZE Maximiliano Ariel DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ARG 3h17'34"
152 3 43 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL 3h18'55"
153 4 137 MARTIN Tony TEAM JUMBO - VISMA GER 3h21'16"
154 4 53 BERNAS Pawel CCC TEAM POL 3h23'35"
155 4 176 * MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL 3h28'44"
156 4 42 ARCHBOLD Shane BORA - HANSGROHE NZL 3h30'49"
157 4 178 * TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA 3h35'08"
158 4 186 * MATOS Nuno BURGOS - BH POR 3h42'23"
159 4 134 * HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED 3h57'11"
Show All
Sprint
1 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO 117 Pts
2 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 90 Pts
3 1 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 82 Pts
4 1 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 82 Pts
5 43 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL 70 Pts
6 1 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 56 Pts
7 1 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 52 Pts
8 1 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 45 Pts
9 1 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 44 Pts
10 17 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 43 Pts
11 1 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA 40 Pts
12 1 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER 39 Pts
13 5 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA 39 Pts
14 2 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 37 Pts
15 2 67 RICHEZE Maximiliano Ariel DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ARG 36 Pts
16 2 65 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED 34 Pts
17 2 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 33 Pts
18 49 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 32 Pts
19 2 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 32 Pts
20 4 81 SARREAU Marc GROUPAMA - FDJ FRA 31 Pts
21 2 216 ITURRIA SEGUROLA Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 29 Pts
22 2 201 HERRADA Jesus COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 25 Pts
23 2 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 25 Pts
24 2 18 VENTURINI Clement AG2R LA MONDIALE FRA 25 Pts
25 1 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED 24 Pts
26 1 55 KOCH Jonas CCC TEAM GER 24 Pts
27 1 75 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 23 Pts
28 40 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 23 Pts
29 1 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 23 Pts
30 1 168 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL 23 Pts
31 1 56 * SAJNOK Szymon CCC TEAM POL 23 Pts
32 1 63 * CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA 22 Pts
33 1 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 22 Pts
34 1 192 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 22 Pts
35 1 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 21 Pts
36 35 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 20 Pts
37 2 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 20 Pts
38 1 151 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED 19 Pts
39 1 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT 19 Pts
40 1 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 18 Pts
41 1 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 18 Pts
42 1 173 * GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 18 Pts
43 1 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA 17 Pts
44 1 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 17 Pts
45 1 106 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP 16 Pts
46 30 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 15 Pts
47 2 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 15 Pts
48 2 133 GESINK Robert TEAM JUMBO - VISMA NED 14 Pts
49 2 3 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP 14 Pts
50 2 114 HAGEN Edvald Boasson TEAM DIMENSION DATA NOR 14 Pts
51 1 27 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP 13 Pts
52 3 122 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM INEOS ESP 12 Pts
53 3 68 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK  -  QUICK - STEP CZE 12 Pts
54 3 101 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL 12 Pts
55 2 12 BIDARD Francois AG2R LA MONDIALE FRA 12 Pts
56 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 12 Pts
57 3 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH 11 Pts
58 20 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 10 Pts
59 4 113 * GHEBREIGZABHIER Amanuel TEAM DIMENSION DATA ERI 10 Pts
60 4 48 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL 10 Pts
61 4 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL 9 Pts
62 4 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 9 Pts
63 4 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 9 Pts
64 4 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 8 Pts
65 4 203 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 8 Pts
66 4 93 HAGEN Carl Fredrik LOTTO SOUDAL NOR 8 Pts
67 4 144 * FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 8 Pts
68 4 85 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 8 Pts
69 3 22 BOARO Manuele ASTANA PRO TEAM ITA 8 Pts
70 5 162 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER 8 Pts
71 2 64 DECLERCQ Tim DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 7 Pts
72 2 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT 6 Pts
73 1 76 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL 6 Pts
74 1 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 6 Pts
75 1 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 6 Pts
76 1 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA 5 Pts
77 165 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA 5 Pts
78 1 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 4 Pts
79 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 4 Pts
80 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 4 Pts
81 66 * KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 4 Pts
82 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA 4 Pts
83 2 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP 4 Pts
84 208 * TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 4 Pts
85 147 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 3 Pts
86 158 WALSCHEID Maximilian Richard TEAM SUNWEB GER 3 Pts
87 157 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED 2 Pts
88 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 2 Pts
89 156 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 2 Pts
90 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP 2 Pts
91 126 KIRYIENKA Vasil TEAM INEOS BLR 2 Pts
92 1 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 1 Pts
93 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 1 Pts
94 2 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA 1 Pts
95 2 175 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA 1 Pts
96 2 134 * HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED 1 Pts
97 2 176 * MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL -6 Pts
Show All
Mountain
1 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 32 Pts
2 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA 30 Pts
3 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 25 Pts
4 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 22 Pts
5 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 21 Pts
6 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 20 Pts
7 1 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO 20 Pts
8 10 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 17 Pts
9 2 121 POELS Wout TEAM INEOS NED 17 Pts
10 2 201 HERRADA Jesus COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 17 Pts
11 2 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 16 Pts
12 16 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 14 Pts
13 9 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 14 Pts
14 28 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 12 Pts
15 26 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 12 Pts
16 6 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED 11 Pts
17 6 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 10 Pts
18 6 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT 10 Pts
19 141 NAVARRO GARCIA Daniel TEAM KATUSHA ALPECIN ESP 10 Pts
20 5 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 9 Pts
21 8 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA 9 Pts
22 8 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 8 Pts
23 8 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 7 Pts
24 8 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 7 Pts
25 8 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 7 Pts
26 5 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 7 Pts
27 8 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH 6 Pts
28 8 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 6 Pts
29 6 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA 5 Pts
30 6 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 5 Pts
31 5 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 5 Pts
32 5 25 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 4 Pts
33 4 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA 4 Pts
34 4 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 4 Pts
35 3 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 4 Pts
36 3 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 3 Pts
37 3 97 * VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL 3 Pts
38 3 175 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA 3 Pts
39 3 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT 3 Pts
40 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 3 Pts
41 4 94 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 3 Pts
42 4 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3 Pts
43 4 207 ROSSETTO Stephane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 3 Pts
44 4 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 2 Pts
45 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2 Pts
46 3 138 * POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA 2 Pts
47 3 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA 2 Pts
48 3 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 2 Pts
49 2 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 2 Pts
50 4 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 2 Pts
51 3 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 2 Pts
52 3 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA 2 Pts
53 3 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP 2 Pts
54 3 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 1 Pts
55 3 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL 1 Pts
56 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 1 Pts
57 3 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 1 Pts
58 5 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER 1 Pts
59 4 24 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 1 Pts
60 3 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 1 Pts
61 126 KIRYIENKA Vasil TEAM INEOS BLR 1 Pts
62 3 154 * POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 1 Pts
63 5 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 1 Pts
Show All
Youth
1 177 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 58h14'14"
2 21 LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 17"
3 75 HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 09'46"
4 1 145 GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 12'50"
5 1 66 KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 15'00"
6 84 FRANKINY Kilian GROUPAMA - FDJ SUI 18'55"
7 3 136 KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 35'02"
8 1 116 O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 35'59"
9 2 211 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 36'43"
10 3 113 GHEBREIGZABHIER Amanuel TEAM DIMENSION DATA ERI 37'58"
11 3 163 EG Niklas TREK - SEGAFREDO DEN 39'37"
12 138 POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA 46'27"
13 1 197 RODRIGUEZ MARTIN Cristian CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 1h02'06"
14 1 124 GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 1h05'00"
15 2 76 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL 1h05'57"
16 144 FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 1h27'26"
17 1 143 CRAS Steff TEAM KATUSHA ALPECIN BEL 1h38'48"
18 4 31 PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 1h38'52"
19 4 17 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 1h43'29"
20 3 82 ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 1h45'26"
21 1 16 GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 1h51'58"
22 3 193 ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 1h53'34"
23 2 63 CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA 1h55'47"
24 1 214 BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 2h01'24"
25 1 213 BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h04'16"
26 112 DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA 2h06'15"
27 107 SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS 2h09'18"
28 97 VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL 2h10'24"
29 87 SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 2h12'24"
30 2 183 CABEDO CARDA Oscar BURGOS - BH ESP 2h21'06"
31 1 156 STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 2h24'53"
32 1 208 TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 2h26'14"
33 35 NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO 2h35'42"
34 153 PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN 2h36'08"
35 3 218 SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h36'15"
36 1 117 TILLER Rasmus Fossum TEAM DIMENSION DATA NOR 2h39'06"
37 52 BARTA William CCC TEAM USA 2h42'44"
38 1 57 VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM BEL 2h43'51"
39 1 77 OWEN Logan EF EDUCATION FIRST USA 2h44'38"
40 4 198 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 2h46'35"
41 2 154 POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 2h51'42"
42 2 65 JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED 3h09'02"
43 2 173 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 3h10'53"
44 2 56 SAJNOK Szymon CCC TEAM POL 3h11'26"
45 176 MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL 3h25'02"
46 178 TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA 3h31'26"
47 186 MATOS Nuno BURGOS - BH POR 3h38'41"
48 134 HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED 3h53'29"
Show All
Team
1 1 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 173h42'40"
2 3 ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM 28'50"
3 14 TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA 45'31"
4 11 MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT 1h31'43"
5 2 AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE 1h43'00"
6 2 4 BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA 2h04'32"
7 1 17 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 2h09'48"
8 1 22 EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS 2h12'46"
9 3 12 TEAM DIMENSION DATA TEAM DIMENSION DATA 2h16'16"
10 1 16 TEAM SUNWEB TEAM SUNWEB 2h17'59"
11 2 15 TEAM KATUSHA ALPECIN TEAM KATUSHA ALPECIN 2h20'01"
12 2 21 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 2h23'02"
13 2 10 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 2h31'30"
14 5 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 2h35'44"
15 6 18 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 2h37'55"
16 8 EF EDUCATION FIRST EF EDUCATION FIRST 2h40'16"
17 9 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 2h59'20"
18 13 TEAM INEOS TEAM INEOS 3h03'28"
19 7 DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK  -  QUICK - STEP 3h08'44"
20 20 CAJA RURAL - SEGUROS RGA CAJA RURAL - SEGUROS RGA 3h24'51"
21 19 BURGOS - BH BURGOS - BH 5h14'44"
22 6 CCC TEAM CCC TEAM 5h46'29"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Tineo > Santuario del Acebo
    • Sunday, September 08 2019, 11:18 UTC
    • 154.4km
    Files
    downloads:
    Follow the race on: