Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Flèche Wallonne

BEL BEL 21 April 2021
La Flèche Wallonne
Home Timeline Start List Stage Map pdf

home

Stage Winner
51 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRAFRA
Stage
1 51 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA 4h36'25"
2 181 ROGLIC Primož JUMBO - VISMA SLO 00"
3 191 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 06"
4 21 WOODS Michael ISRAEL START-UP NATION CAN 08"
5 31 BARGUIL Warren TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 11"
6 61 PIDCOCK Thomas INEOS GRENADIERS GBR 11"
7 101 GAUDU David GROUPAMA - FDJ FRA 11"
8 133 CHAVES Jhoan esteban TEAM BIKEEXCHANGE COL 11"
9 62 CARAPAZ Richard INEOS GRENADIERS ECU 11"
10 71 SCHACHMANN Maximilian BORA - HANSGROHE GER 16"
11 81 MOLLEMA Bauke TREK - SEGAFREDO NED 16"
12 166 TULETT Ben ALPECIN - FENIX GBR 16"
13 142 ARANBURU DEBA Alex ASTANA - PREMIER TECH ESP 16"
14 203 HERMANS Quinten INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATERIAUX BEL 16"
15 74 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT 16"
16 91 MARTIN Guillaume COFIDIS FRA 16"
17 141 FUGLSANG Jakob ASTANA - PREMIER TECH DEN 19"
18 11 COSNEFROY Benoit AG2R CITROEN TEAM FRA 21"
19 123 HAIG Jack BAHRAIN VICTORIOUS AUS 21"
20 67 YATES Adam INEOS GRENADIERS GBR 27"
21 131 MATTHEWS Michael TEAM BIKEEXCHANGE AUS 28"
22 125 POELS Wouter BAHRAIN VICTORIOUS NED 32"
23 65 KWIATKOWSKI Michal INEOS GRENADIERS POL 32"
24 213 BRENNER Marco TEAM DSM GER 36"
25 165 SBARAGLI Kristian ALPECIN - FENIX ITA 36"
26 245 FINETTO Mauro DELKO ITA 36"
27 57 VANSEVENANT Mauri DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 36"
28 175 HENAO Sergio Luis TEAM QHUBEKA ASSOS COL 36"
29 95 HERRADA Jesus COFIDIS ESP 40"
30 83 CONCI Nicola TREK - SEGAFREDO ITA 40"
31 25 NEILANDS Krists ISRAEL START-UP NATION LAT 42"
32 121 TEUNS Dylan BAHRAIN VICTORIOUS BEL 42"
33 16 PARET PEINTRE Aurélien AG2R CITROEN TEAM FRA 42"
34 92 BARCELO Fernando COFIDIS ESP 42"
35 43 CARR Simon EF EDUCATION - NIPPO GBR 46"
36 151 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 46"
37 185 OOMEN Sam JUMBO - VISMA NED 46"
38 182 GESINK Robert JUMBO - VISMA NED 46"
39 205 ROTA Lorenzo INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATERIAUX ITA 51"
40 82 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA 54"
41 171 ARU Fabio TEAM QHUBEKA ASSOS ITA 57"
42 55 HONORÉ Mikkel DECEUNINCK - QUICK - STEP DEN 01'00"
43 111 VANENDERT Jelle BINGOAL PAUWELS SAUCES WB BEL 01'00"
44 106 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA 01'00"
45 12 CHAMPOUSSIN Clément AG2R CITROEN TEAM FRA 01'05"
46 46 HUNDAHL VALGREN Michael EF EDUCATION - NIPPO DEN 01'06"
47 221 KREUZIGER Roman GAZPROM - RUSVELO CZE 01'07"
48 137 STANNARD Robert TEAM BIKEEXCHANGE AUS 01'11"
49 87 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT 01'15"
50 212 ARENSMAN Thymen TEAM DSM NED 01'18"
51 162 DE TIER Floris ALPECIN - FENIX BEL 01'28"
52 24 IMPEY Daryl ISRAEL START-UP NATION RSA 01'30"
53 211 LEKNESSUND Andreas TEAM DSM NOR 01'30"
54 214 DONOVAN Mark TEAM DSM GBR 01'35"
55 42 CAICEDO Jonathan EF EDUCATION - NIPPO ECU 01'35"
56 126 TRATNIK Jan BAHRAIN VICTORIOUS SLO 01'37"
57 124 MOHORIC Matej BAHRAIN VICTORIOUS SLO 01'37"
58 145 FRAILE Omar ASTANA - PREMIER TECH ESP 01'37"
59 14 GODON Dorian AG2R CITROEN TEAM FRA 01'47"
60 93 FERNANDEZ Ruben COFIDIS ESP 01'56"
61 217 VAN WILDER Ilan TEAM DSM BEL 01'59"
62 64 GEOGHEGAN HART Tao INEOS GRENADIERS GBR 02'12"
63 56 KNOX James DECEUNINCK - QUICK - STEP GBR 02'13"
64 161 VERVAEKE Louis ALPECIN - FENIX BEL 02'13"
65 174 CLARKE Simon TEAM QHUBEKA ASSOS AUS 02'13"
66 197 VERONA Carlos MOVISTAR TEAM ESP 02'17"
67 201 BAKELANTS Jan INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATERIAUX BEL 02'35"
68 216 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED 02'35"
69 223 CHERNETSKII Sergei GAZPROM - RUSVELO RUS 02'35"
70 152 GILBERT Philippe LOTTO SOUDAL BEL 02'39"
71 52 CATTANEO Mattia DECEUNINCK - QUICK - STEP ITA 02'44"
72 147 LUTSENKO Alexey ASTANA - PREMIER TECH KAZ 02'51"
73 144 DE BOD Stefan ASTANA - PREMIER TECH RSA 02'51"
74 132 BOOKWALTER Brent TEAM BIKEEXCHANGE USA 02'51"
75 34 OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA - SAMSIC POL 02'51"
76 94 GESCHKE Simon COFIDIS GER 02'51"
77 195 MAS Enric MOVISTAR TEAM ESP 03'01"
78 97 PEREZ Anthony COFIDIS FRA 03'01"
79 204 LAMMERTINK Maurits INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATERIAUX NED 03'06"
80 54 DEVENYNS Dries DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 03'11"
81 172 ARMEE Sander TEAM QHUBEKA ASSOS BEL 03'17"
82 155 MONIQUET Sylvain LOTTO SOUDAL BEL 03'41"
83 183 HOFSTEDE Lennard JUMBO - VISMA NED 03'53"
84 187 VINGEGAARD Jonas JUMBO - VISMA DEN 04'05"
85 76 SCHELLING Ide BORA - HANSGROHE NED 04'45"
86 105 MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA 04'54"
87 163 JANSSENS Jimmy ALPECIN - FENIX BEL 05'48"
88 157 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 06'22"
89 85 KAMP Alexander TREK - SEGAFREDO DEN 06'22"
90 177 POWER Rob TEAM QHUBEKA ASSOS AUS 06'22"
91 194 JORGENSON Matteo MOVISTAR TEAM USA 06'22"
92 72 BENEDETTI Cesare BORA - HANSGROHE ITA 06'22"
93 134 GRMAY Tsgabu gebremaryam TEAM BIKEEXCHANGE ETH 06'22"
94 107 SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 06'32"
95 236 SPRENGERS Thomas SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 06'57"
96 102 ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 07'33"
97 35 PICHON Laurent TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 07'33"
98 44 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION - NIPPO USA 07'35"
99 45 HOWES Alex EF EDUCATION - NIPPO USA 08'15"
100 227 VELASCO Simone GAZPROM - RUSVELO ITA 08'23"
101 241 GIRMAY Biniam DELKO ERI 08'45"
102 104 LADAGNOUS Matthieu GROUPAMA - FDJ FRA 08'45"
103 235 MERTENS Julian SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 08'59"
104 112 HUYS Laurens BINGOAL PAUWELS SAUCES WB BEL 08'59"
105 244 FERNANDEZ CRUZ Delio DELKO ESP 09'11"
106 37 ROSA Diego TEAM ARKEA - SAMSIC ITA 10'09"
107 173 BENNETT Sean TEAM QHUBEKA ASSOS USA 11'06"
108 167 WALSLEBEN Philipp ALPECIN - FENIX GER 11'18"
109 233 HERREGODTS Rune SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 12'01"
110 47 NAKANE Hideto EF EDUCATION - NIPPO JPN 12'01"
111 164 MEURISSE Xandro ALPECIN - FENIX BEL 12'01"
112 113 MERTZ Remy BINGOAL PAUWELS SAUCES WB BEL 12'01"
113 15 NAESEN Lawrence AG2R CITROEN TEAM BEL 12'01"
114 23 HOLLENSTEIN Reto ISRAEL START-UP NATION SUI 12'01"
115 153 GRIGNARD Sébastien LOTTO SOUDAL BEL 12'01"
116 84 EG Niklas TREK - SEGAFREDO DEN 12'01"
117 202 DE GENDT Aime INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATERIAUX BEL 12'05"
118 206 VAN MELSEN Kevin INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATERIAUX BEL 12'05"
119 117 WIRTGEN Luc BINGOAL PAUWELS SAUCES WB LUX 12'16"
120 226 STRAKHOV Dmitrii GAZPROM - RUSVELO RUS 12'16"
121 192 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP 12'17"
122 36 RIOU Alan TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 12'17"
123 17 SCHÄR Michael AG2R CITROEN TEAM SUI 12'17"
124 32 LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 12'17"
125 184 MARTENS Paul JUMBO - VISMA GER 12'17"
126 135 JENSEN Christopher TEAM BIKEEXCHANGE DEN 12'17"
127 146 HOULE Hugo ASTANA - PREMIER TECH CAN 12'17"
128 222 CANOLA Marco GAZPROM - RUSVELO ITA 12'26"
129 186 PFINGSTEN Christoph JUMBO - VISMA GER 12'26"
130 66 ROWE Luke INEOS GRENADIERS GBR 12'26"
131 115 PAASSCHENS Mathijs BINGOAL PAUWELS SAUCES WB NED 12'26"
132 122 CAPECCHI Eros BAHRAIN VICTORIOUS ITA 12'26"
133 26 PICCOLI James ISRAEL START-UP NATION CAN 12'26"
134 232 COLMAN Alex SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 13'21"
135 154 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 13'30"
136 73 GAMPER Patrick BORA - HANSGROHE AUT 13'30"
137 22 BOIVIN Guillaume ISRAEL START-UP NATION CAN 13'52"
138 246 JENSEN August DELKO NOR 13'52"
139 136 PEÁK Barnabás TEAM BIKEEXCHANGE HUN 13'52"
- 13 DEWULF Stan AG2R CITROEN TEAM BEL DNF
- 27 SAGIV Guy ISRAEL START-UP NATION ISR DNF
- 33 LOUVEL Matis TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 41 HIGUITA Sergio Andres EF EDUCATION - NIPPO COL DNF
- 53 CERNÝ Josef DECEUNINCK - QUICK - STEP CZE DNF
- 63 DUNBAR Edward INEOS GRENADIERS IRL DNF
- 75 MEEUS Jordi BORA - HANSGROHE BEL DNF
- 77 SCHILLINGER Andreas BORA - HANSGROHE GER DNF
- 86 LOPEZ PEREZ Juan Pedro TREK - SEGAFREDO ESP DNF
- 96 LAFAY Victor COFIDIS FRA DNF
- 103 BONNET William GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 114 MOLLY Kenny BINGOAL PAUWELS SAUCES WB BEL DNF
- 116 PAQUOT Tom BINGOAL PAUWELS SAUCES WB BEL DNF
- 127 WILLIAMS Stephen BAHRAIN VICTORIOUS GBR DNF
- 143 BATTISTELLA Samuele ASTANA - PREMIER TECH ITA DNF
- 156 OLDANI Stefano LOTTO SOUDAL ITA DNF
- 176 LINDEMAN Bert-Jan TEAM QHUBEKA ASSOS NED DNF
- 193 GARCIA CORTINA Ivan MOVISTAR TEAM ESP DNF
- 196 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo MOVISTAR TEAM ESP DNF
- 207 VLIEGEN Loïc INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATERIAUX BEL DNF
- 215 HAGA Chad TEAM DSM USA DNF
- 224 RIKUNOV Petr GAZPROM - RUSVELO RUS DNF
- 225 ROVNY Ivan GAZPROM - RUSVELO RUS DNF
- 231 VAN POUCKE Aaron SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL DNF
- 234 MARIT Arne SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL DNF
- 237 VERWILST Aaron SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL DNF
- 242 CARISEY Clément DELKO FRA DNF
- 247 LE TURNIER Mathias DELKO FRA DNF
- 243 FEDELI Alessandro DELKO ITA DNF
- 1 HIRSCHI Marc UAE TEAM EMIRATES SUI DNS
- 2 POGACAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO DNS
- 3 COSTA Rui UAE TEAM EMIRATES POR DNS
- 4 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA DNS
- 5 LAENGEN Vegard Stake UAE TEAM EMIRATES NOR DNS
- 6 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO DNS
- 7 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA DNS
Show All
Mountain
Côte d'Yvoir - km 51.5
1 172 ARMEE Sander TEAM QHUBEKA ASSOS BEL 1
Côte de Thon - km 85.7
1 172 ARMEE Sander TEAM QHUBEKA ASSOS BEL 1
Côte de Groynne - km 94.9
1 161 VERVAEKE Louis ALPECIN - FENIX BEL 1
Côte de Haut-Bois - km 100.4
1 172 ARMEE Sander TEAM QHUBEKA ASSOS BEL 1
Côte de Gives - km 114.7
1 161 VERVAEKE Louis ALPECIN - FENIX BEL 1
Mur de Huy - km 130
1 161 VERVAEKE Louis ALPECIN - FENIX BEL 1
Côte d'Ereffe - km 142.7
1 172 ARMEE Sander TEAM QHUBEKA ASSOS BEL 1
Côte du chemin des Gueuses - km 152.2
1 172 ARMEE Sander TEAM QHUBEKA ASSOS BEL 1
Mur de Huy - km 161.8
1 161 VERVAEKE Louis ALPECIN - FENIX BEL 1
Côte d'Ereffe - km 174.4
1 155 MONIQUET Sylvain LOTTO SOUDAL BEL 1
Côte du Chemin des Gueuses - km 183.9
1 204 LAMMERTINK Maurits INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATERIAUX NED 1
Mur de Huy - km 193.6
1 51 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA 1
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Wednesday, April 21 2021, 11:00
    • 192km
    • 42.024 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: