Tissot Timing - Homepage

Tissot

Milano-Sanremo

ITA ITA 20 March 2021
Milano-Sanremo
MILANO - SANREMO 2021 MILANO - 107m SANREMO - 12m MILANO - SANREMO 2021 0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200 220 240 260 280 299km 0 200 400 600 800 1000 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Start List Stage Map pdf

Results

Stage Winner
237 STUYVEN Jasper TREK - SEGAFREDO BELBEL
Stage
1 237 STUYVEN Jasper TREK - SEGAFREDO BEL 6h38'06"
2 154 EWAN Caleb LOTTO SOUDAL AUS ' '
3 1 VAN AERT Wout JUMBO-VISMA BEL ' '
4 71 SAGAN Peter BORA - HANSGROHE SVK ' '
5 21 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX NED ' '
6 181 MATTHEWS Michael TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
7 41 ARANBURU DEBA Alex ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
8 51 COLBRELLI Sonny BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
9 191 KRAGH ANDERSEN Soren TEAM DSM DEN ' '
10 227 TURGIS Anthony TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
11 55 MOHORIC Matej BAHRAIN VICTORIOUS SLO ' '
12 247 TRENTIN Matteo UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
13 11 VAN AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
14 77 SCHACHMANN Maximilian BORA - HANSGROHE GER ' '
15 123 * PIDCOCK Thomas INEOS GRENADIERS GBR ' '
16 91 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK-STEP FRA ' '
17 121 KWIATKOWSKI Michal INEOS GRENADIERS POL ' '
18 211 NIZZOLO Giacomo TEAM QHUBEKA ASSOS ITA 06"
19 171 BOUHANNI Nacer TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
20 72 ACKERMANN Pascal BORA - HANSGROHE GER ' '
21 14 NAESEN Oliver AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
22 82 LAPORTE Christophe COFIDIS FRA ' '
23 17 VENDRAME Andrea AG2R CITROEN TEAM ITA ' '
24 27 VERMEERSCH Gianni ALPECIN-FENIX BEL ' '
25 165 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo MOVISTAR TEAM ESP ' '
26 111 DEMARE Arnaud GROUPAMA - FDJ FRA ' '
27 192 BARDET Romain TEAM DSM FRA ' '
28 187 * STANNARD Robert TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
29 225 SIMON Julien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
30 161 GARCIA CORTINA Ivan MOVISTAR TEAM ESP ' '
31 127 VAN BAARLE Dylan INEOS GRENADIERS NED ' '
32 153 DEGENKOLB John LOTTO SOUDAL GER ' '
33 76 OSS Daniel BORA - HANSGROHE ITA ' '
34 244 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA 10"
35 231 NIBALI Vincenzo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
36 103 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION - NIPPO COL ' '
37 97 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK - QUICK-STEP CZE 12"
38 213 CLARKE Simon TEAM QHUBEKA ASSOS AUS 18"
39 243 * COVI Alessandro UAE TEAM EMIRATES ITA 21"
40 134 ROTA Lorenzo INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA 29"
41 93 BALLERINI Davide DECEUNINCK - QUICK-STEP ITA ' '
42 94 BENNETT Sam DECEUNINCK - QUICK-STEP IRL ' '
43 142 CIMOLAI Davide ISRAEL START-UP NATION ITA ' '
44 172 BARGUIL Warren TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
45 45 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
46 43 FELLINE Fabio ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
47 132 DE GENDT Aime INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
48 62 FIORELLI Filippo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
49 186 MEZGEC Luka TEAM BIKEEXCHANGE SLO ' '
50 112 * GENIETS Kevin GROUPAMA - FDJ LUX ' '
51 64 MARENGO Umberto BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
52 104 HUNDAHL Michael Valgren EF EDUCATION - NIPPO DEN ' '
53 83 MARTIN Guillaume COFIDIS FRA ' '
54 96 LAMPAERT Yves DECEUNINCK - QUICK-STEP BEL ' '
55 53 CARUSO Damiano BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
56 233 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA 01'21"
57 137 VLIEGEN Loic INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL 01'28"
58 217 WISNIOWSKI Lukasz TEAM QHUBEKA ASSOS POL ' '
59 176 RUSSO Clement TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 01'38"
60 34 RUMAC Josip ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC CRO ' '
61 24 SBARAGLI Kristian ALPECIN-FENIX ITA ' '
62 106 NIELSEN Magnus Cort EF EDUCATION - NIPPO DEN ' '
63 221 BONIFAZIO Niccolo TOTAL DIRECT ENERGIE ITA ' '
64 122 * GANNA Filippo INEOS GRENADIERS ITA ' '
65 47 * SOBRERO Matteo ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
66 114 KONOVALOVAS Ignatas GROUPAMA - FDJ LTU ' '
67 144 HOFSTETTER Hugo ISRAEL START-UP NATION FRA ' '
68 61 BATTAGLIN Enrico BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
69 81 VIVIANI Elia COFIDIS ITA 01'45"
70 4 OOMEN Sam JUMBO-VISMA NED ' '
71 75 BURGHARDT Marcus BORA - HANSGROHE GER ' '
72 151 GILBERT Philippe LOTTO SOUDAL BEL ' '
73 63 * ZANA Filippo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
74 235 * SIMMONS Quinn TREK - SEGAFREDO USA ' '
75 236 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT ' '
76 214 GOGL Michael TEAM QHUBEKA ASSOS AUT ' '
77 126 SWIFT Ben INEOS GRENADIERS GBR ' '
78 157 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 02'39"
79 197 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED ' '
80 6 ROOSEN Timo JUMBO-VISMA NED ' '
81 212 CAMPENAERTS Victor TEAM QHUBEKA ASSOS BEL ' '
82 143 DE MARCHI Alessandro ISRAEL START-UP NATION ITA 02'51"
83 33 * PONOMAR Andrii ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC UKR 03'00"
84 182 DURBRIDGE Luke TEAM BIKEEXCHANGE AUS 03'12"
85 164 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 03'13"
86 167 VILLELLA Davide MOVISTAR TEAM ITA ' '
87 131 PASQUALON Andrea INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
88 174 MCLAY Daniel TEAM ARKEA - SAMSIC GBR ' '
89 241 KRISTOFF Alexander UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
90 12 * DEWULF Stan AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
91 163 MAS BONET Luis Guillermo MOVISTAR TEAM ESP ' '
92 133 KOCH Jonas INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. GER ' '
93 73 BENEDETTI Cesare BORA - HANSGROHE ITA ' '
94 124 PUCCIO Salvatore INEOS GRENADIERS ITA ' '
95 7 VAN EMDEN Jos JUMBO-VISMA NED ' '
96 113 GUARNIERI Jacopo GROUPAMA - FDJ ITA ' '
97 85 PERICHON Pierre Luc COFIDIS FRA 04'30"
98 22 DE BONDT Dries ALPECIN-FENIX BEL 05'02"
99 92 ASGREEN Kasper DECEUNINCK - QUICK-STEP DEN ' '
100 15 SCHAR Michael AG2R CITROEN TEAM SUI ' '
101 156 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER 05'15"
102 152 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL BEL ' '
103 102 * BISSEGGER Stefan EF EDUCATION - NIPPO SUI 06'25"
104 46 MARTINELLI Davide ASTANA - PREMIER TECH ITA 07'14"
105 232 * CONCI Nicola TREK - SEGAFREDO ITA ' '
106 66 TONELLI Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
107 141 BRANDLE Matthias ISRAEL START-UP NATION AUT ' '
108 242 BYSTROM Sven Erik UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
109 101 BETTIOL Alberto EF EDUCATION - NIPPO ITA ' '
110 116 SCOTSON Miles GROUPAMA - FDJ AUS ' '
111 32 CHIRICO Luca ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
112 135 VAN DER HOORN Taco INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. NED ' '
113 245 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL ' '
114 196 SUTTERLIN Jasha TEAM DSM GER ' '
115 194 ROCHE Nicolas TEAM DSM IRL ' '
116 44 GRUZDEV Dmitriy ASTANA - PREMIER TECH KAZ ' '
117 52 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN VICTORIOUS JPN ' '
118 125 ROWE Luke INEOS GRENADIERS GBR ' '
119 26 VERGAERDE Otto ALPECIN-FENIX BEL 07'56"
120 195 * PEDERSEN Casper TEAM DSM DEN ' '
121 216 VINJEBO Emil TEAM QHUBEKA ASSOS DEN ' '
122 36 * VENCHIARUTTI Nicola ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
123 193 COMBAUD Romain TEAM DSM FRA ' '
124 42 BOARO Manuele ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
125 162 * JORGENSEN Mathias MOVISTAR TEAM DEN ' '
126 86 SABATINI Fabio COFIDIS ITA ' '
127 155 FRISON Frederik LOTTO SOUDAL BEL ' '
128 146 PICCOLI James ISRAEL START-UP NATION CAN ' '
129 234 MULLEN Ryan TREK - SEGAFREDO IRL ' '
130 184 JENSEN Christopher TEAM BIKEEXCHANGE DEN 07'59"
131 105 LANGEVELD Sebastian EF EDUCATION - NIPPO NED ' '
132 25 VAKOČ Petr ALPECIN-FENIX CZE ' '
133 183 HEPBURN Michael TEAM BIKEEXCHANGE AUS 10'30"
134 185 * KONYCHEV Alexander TEAM BIKEEXCHANGE ITA ' '
135 56 TRATNIK Jan BAHRAIN VICTORIOUS SLO ' '
136 13 GOUGEARD Alexis AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
137 222 HAGEN Edvald Boasson TOTAL DIRECT ENERGIE NOR ' '
138 173 CAPIOT Amaury TEAM ARKEA - SAMSIC BEL ' '
139 226 TERPSTRA Niki TOTAL DIRECT ENERGIE NED ' '
140 16 VAN HOECKE Gijs AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
141 74 BODNAR Maciej BORA - HANSGROHE POL ' '
142 215 LINDEMAN Bert-Jan TEAM QHUBEKA ASSOS NED ' '
143 203 KUSZTOR Peter TEAM NOVO NORDISK HUN ' '
144 166 TORRES BARCELO Albert MOVISTAR TEAM ESP ' '
145 147 SAGIV Guy ISRAEL START-UP NATION ISR ' '
146 107 SCULLY Tom EF EDUCATION - NIPPO NZL ' '
147 246 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG ' '
148 57 * WRIGHT Fred BAHRAIN VICTORIOUS GBR ' '
149 224 PETIT Adrien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 10'58"
150 67 VISCONTI Giovanni BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
151 95 DECLERCQ Tim DECEUNINCK - QUICK-STEP BEL ' '
152 87 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL ' '
153 84 * VIVIANI Attilio COFIDIS ITA ' '
154 136 VANSPEYBROUCK Pieter INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
155 117 SINKELDAM Ramon GROUPAMA - FDJ NED ' '
156 223 MANZIN Lorrenzo TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
157 54 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN VICTORIOUS AUS ' '
158 2 * AFFINI Edoardo JUMBO-VISMA ITA 13'17"
159 5 PFINGSTEN Christoph JUMBO-VISMA GER 14'55"
160 175 * GUERNALEC Thibault TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
161 23 * LEYSEN Senne ALPECIN-FENIX BEL ' '
162 115 * DAVY Clement GROUPAMA - FDJ FRA 16'33"
163 3 MARTENS Paul JUMBO-VISMA GER ' '
164 204 LOZANO RIBA David TEAM NOVO NORDISK ESP 18'06"
165 207 * POLI Umberto TEAM NOVO NORDISK ITA 19'37"
166 35 TAGLIANI Filippo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
167 201 BRAND Sam TEAM NOVO NORDISK GBR ' '
168 205 PERON Andrea TEAM NOVO NORDISK ITA ' '
169 206 PLANET Charles TEAM NOVO NORDISK FRA ' '
- 37 VIEL Mattia ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA DNF
- 145 NIV Guy ISRAEL START-UP NATION ISR DNF
- 202 KAMSTRA Brian TEAM NOVO NORDISK NED DNF
- 31 * BAIS Mattia ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA DNS
- 65 * SAVINI Daniel BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNS
- 177 SWIFT Connor TEAM ARKEA - SAMSIC GBR DNS
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Saturday, March 20 2021, 11:00
    • 299km
    • 45.064 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: