Tissot Timing - Homepage

Tissot

Tirreno-Adriatico

ITA ITA 10 - 16 March 2021 7 STAGES
Tirreno-Adriatico
TIRRENO-ADRIATICO 2021 - STAGE 7 - SAN BENEDETTO DEL TRONTO SAN BENEDETTO DEL TRONTO - 3m SAN BENEDETTO DEL TRONTO - 3m TIRRENO-ADRIATICO 2021 - STAGE 7 - SAN BENEDETTO DEL TRONTO 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10.1km 0 200 400 600 800 1000 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Start List Live Stage Overall Map pdf

home

Stage Winner
161 VAN AERT Wout JUMBO-VISMA BELBEL
First Young at Finish
133 GANNA Filippo INEOS GRENADIERS ITAITA
Best Team
GROUPAMA - FDJ
Stage
1 161 VAN AERT Wout JUMBO-VISMA BEL 11'06"
2 123 KUNG Stefan GROUPAMA - FDJ SUI 06"
3 133 * GANNA Filippo INEOS GRENADIERS ITA 11"
4 241 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 12"
5 127 THOMAS Benjamin GROUPAMA - FDJ FRA 16"
6 92 BETTIOL Alberto EF EDUCATION - NIPPO ITA 18"
7 82 * ALMEIDA Joao DECEUNINCK - QUICK-STEP POR 24"
8 83 ASGREEN Kasper DECEUNINCK - QUICK-STEP DEN 26"
9 3 HEPBURN Michael TEAM BIKEEXCHANGE AUS 27"
10 124 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 28"
11 137 THOMAS Geraint INEOS GRENADIERS GBR ' '
12 96 LANGEVELD Sebastian EF EDUCATION - NIPPO NED 30"
13 162 * AFFINI Edoardo JUMBO-VISMA ITA 32"
14 56 TRATNIK Jan BAHRAIN VICTORIOUS SLO 33"
15 121 PINOT Thibaut GROUPAMA - FDJ FRA 35"
16 211 POZZOVIVO Domenico TEAM QHUBEKA ASSOS ITA 36"
17 183 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR ' '
18 163 * FOSS Tobias S JUMBO-VISMA NOR ' '
19 63 BODNAR Maciej BORA - HANSGROHE POL 37"
20 245 * OLIVEIRA Ivo UAE TEAM EMIRATES POR ' '
21 246 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO 38"
22 44 FELLINE Fabio ASTANA - PREMIER TECH ITA 39"
23 157 SCHMIDT Mads Wurtz ISRAEL START-UP NATION DEN 40"
24 42 ARANBURU DEBA Alex ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
25 91 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION - NIPPO COL 42"
26 171 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL ' '
27 134 KWIATKOWSKI Michal INEOS GRENADIERS POL 44"
28 122 * GENIETS Kevin GROUPAMA - FDJ LUX ' '
29 43 BOARO Manuele ASTANA - PREMIER TECH ITA 45"
30 167 VAN HOOYDONCK Nathan JUMBO-VISMA BEL 46"
31 236 * SIMMONS Quinn TREK - SEGAFREDO USA ' '
32 136 * SIVAKOV Pavel INEOS GRENADIERS RUS 47"
33 194 * GUERNALEC Thibault TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
34 135 PUCCIO Salvatore INEOS GRENADIERS ITA 48"
35 93 * CARR Simon EF EDUCATION - NIPPO GBR ' '
36 231 NIBALI Vincenzo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
37 193 PICHON Laurent TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 50"
38 177 * VAN MOER Brent LOTTO SOUDAL BEL ' '
39 57 * WRIGHT Fred BAHRAIN VICTORIOUS GBR ' '
40 132 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INEOS GRENADIERS ESP 51"
41 166 ROOSEN Timo JUMBO-VISMA NED ' '
42 11 VAN AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL 52"
43 97 SCULLY Tom EF EDUCATION - NIPPO NZL ' '
44 45 HOULE Hugo ASTANA - PREMIER TECH CAN ' '
45 155 DE MARCHI Alessandro ISRAEL START-UP NATION ITA ' '
46 53 CARUSO Damiano BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
47 23 MEURISSE Xandro ALPECIN-FENIX BEL ' '
48 5 MEZGEC Luka TEAM BIKEEXCHANGE SLO ' '
49 184 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo MOVISTAR TEAM ESP 53"
50 4 JENSEN Christopher TEAM BIKEEXCHANGE DEN 54"
51 17 WARBASSE Lawrence AG2R CITROEN TEAM USA ' '
52 164 GESINK Robert JUMBO-VISMA NED 55"
53 131 * BERNAL GOMEZ Egan Arley INEOS GRENADIERS COL ' '
54 103 ARCHIBALD John EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
55 65 FABBRO Matteo BORA - HANSGROHE ITA ' '
56 237 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT ' '
57 41 FUGLSANG Jakob ASTANA - PREMIER TECH DEN 56"
58 52 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello BAHRAIN VICTORIOUS ESP ' '
59 244 MAJKA Rafal UAE TEAM EMIRATES POL 57"
60 202 ARNDT Nikias TEAM DSM GER ' '
61 235 MULLEN Ryan TREK - SEGAFREDO IRL ' '
62 185 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 58"
63 201 BARDET Romain TEAM DSM FRA 59"
64 1 YATES Simon Philip TEAM BIKEEXCHANGE GBR ' '
65 62 * ALEOTTI Giovanni BORA - HANSGROHE ITA ' '
66 15 SCHAR Michael AG2R CITROEN TEAM SUI 01'00"
67 21 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX NED 01'01"
68 207 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED ' '
69 87 VAN LERBERGHE Bert DECEUNINCK - QUICK-STEP BEL 01'02"
70 242 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
71 81 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK-STEP FRA 01'03"
72 86 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK - QUICK-STEP CZE ' '
73 191 QUINTANA Nairo TEAM ARKEA - SAMSIC COL 01'05"
74 223 DE LA PARTE Victor TOTAL DIRECT ENERGIE ESP ' '
75 215 CLAEYS Dimitri TEAM QHUBEKA ASSOS BEL ' '
76 186 TORRES BARCELO Albert MOVISTAR TEAM ESP ' '
77 182 CATALDO Dario MOVISTAR TEAM ITA 01'07"
78 55 * PADUN Mark BAHRAIN VICTORIOUS UKR ' '
79 51 LANDA MEANA Mikel BAHRAIN VICTORIOUS ESP 01'09"
80 66 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT 01'10"
81 126 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA 01'11"
82 196 OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA - SAMSIC POL 01'13"
83 232 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA 01'14"
84 106 * RIVI Samuele EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 01'15"
85 105 CHRISTIAN Mark EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
86 12 BOUCHARD Geoffrey AG2R CITROEN TEAM FRA 01'16"
87 221 TERPSTRA Niki TOTAL DIRECT ENERGIE NED ' '
88 14 PETERS Nans AG2R CITROEN TEAM FRA 01'17"
89 71 VIVIANI Elia COFIDIS ITA ' '
90 147 VLIEGEN Loic INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
91 225 PETIT Adrien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 01'18"
92 142 DE GENDT Aime INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
93 125 * MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA 01'19"
94 197 ROSA Diego TEAM ARKEA - SAMSIC ITA 01'20"
95 216 VINJEBO Emil TEAM QHUBEKA ASSOS DEN ' '
96 47 MARTINELLI Davide ASTANA - PREMIER TECH ITA 01'21"
97 243 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL ' '
98 111 ZAKARIN Ilnur GAZPROM-RUSVELO RUS 01'22"
99 7 ZEITS Andrey TEAM BIKEEXCHANGE KAZ ' '
100 227 SIMON Julien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
101 233 LIEPINS Emils TREK - SEGAFREDO LAT ' '
102 143 HIRT Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. CZE ' '
103 117 VELASCO Simone GAZPROM-RUSVELO ITA ' '
104 156 HOFSTETTER Hugo ISRAEL START-UP NATION FRA 01'24"
105 145 ROTA Lorenzo INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
106 204 HAMILTON Christopher TEAM DSM AUS ' '
107 84 BALLERINI Davide DECEUNINCK - QUICK-STEP ITA 01'25"
108 61 SAGAN Peter BORA - HANSGROHE SVK 01'26"
109 16 VENDRAME Andrea AG2R CITROEN TEAM ITA 01'27"
110 76 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL 01'28"
111 234 * MOSCHETTI Matteo TREK - SEGAFREDO ITA 01'29"
112 141 BAKELANTS Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
113 151 BOIVIN Guillaume ISRAEL START-UP NATION CAN 01'30"
114 212 CLARKE Simon TEAM QHUBEKA ASSOS AUS 01'31"
115 22 MERLIER Tim ALPECIN-FENIX BEL ' '
116 222 BONIFAZIO Niccolo TOTAL DIRECT ENERGIE ITA ' '
117 176 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL ' '
118 54 CAPECCHI Eros BAHRAIN VICTORIOUS ITA 01'33"
119 226 RODRIGUEZ MARTIN Cristian TOTAL DIRECT ENERGIE ESP 01'34"
120 6 * STANNARD Robert TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
121 192 BOUDAT Thomas TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 01'35"
122 13 CALMEJANE Lilian AG2R CITROEN TEAM FRA 01'36"
123 36 SEPULVEDA Eduardo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ARG 01'37"
124 146 VANSPEYBROUCK Pieter INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
125 247 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG ' '
126 195 LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 01'38"
127 165 MARTENS Paul JUMBO-VISMA GER ' '
128 206 * NIEUWENHUIS Joris TEAM DSM NED ' '
129 67 OSS Daniel BORA - HANSGROHE ITA ' '
130 187 VILLELLA Davide MOVISTAR TEAM ITA ' '
131 37 * TESFAZION Natnael ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ERI 01'40"
132 104 * BAIS Davide EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
133 115 * NEKRASOV Denis GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
134 95 HOWES Alex EF EDUCATION - NIPPO USA ' '
135 144 PASQUALON Andrea INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA 01'42"
136 25 VAKOČ Petr ALPECIN-FENIX CZE ' '
137 172 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL BEL 01'44"
138 214 LINDEMAN Bert-Jan TEAM QHUBEKA ASSOS NED ' '
139 174 FRISON Frederik LOTTO SOUDAL BEL 01'48"
140 154 CIMOLAI Davide ISRAEL START-UP NATION ITA ' '
141 107 * ROPERO MOLINA Alejandro EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ESP 01'50"
142 113 KOCHETKOV Pavel GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
143 116 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
144 224 MANZIN Lorrenzo TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 01'52"
145 31 * BAIS Mattia ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
146 26 VERGAERDE Otto ALPECIN-FENIX BEL 01'55"
147 27 VERMEERSCH Gianni ALPECIN-FENIX BEL 01'57"
148 114 KREUZIGER Roman GAZPROM-RUSVELO CZE ' '
149 152 NIV Guy ISRAEL START-UP NATION ISR 01'58"
150 64 BURGHARDT Marcus BORA - HANSGROHE GER 02'00"
151 102 * ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 02'01"
152 77 * VIVIANI Attilio COFIDIS ITA 02'02"
153 35 PELLAUD Simon ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC SUI 02'06"
154 33 MALUCELLI Matteo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA 02'08"
155 112 CANOLA Marco GAZPROM-RUSVELO ITA 02'11"
156 32 BISOLTI Alessandro ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
157 34 * MUNOZ GIRALDO Daniel ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC COL 02'19"
158 175 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER 02'22"
159 75 SABATINI Fabio COFIDIS ITA 02'24"
- 46 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA - PREMIER TECH ESP DNF
- 2 BAUER Jack TEAM BIKEEXCHANGE NZL DNS
- 153 BIERMANS Jenthe ISRAEL START-UP NATION BEL DNS
- 203 DENZ Nico TEAM DSM GER DNS
- 205 * KANTER Max TEAM DSM GER DNS
Show All
Best Team
1 13 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 34'08"
2 17 JUMBO-VISMA JUMBO-VISMA 18"
3 14 INEOS GRENADIERS INEOS GRENADIERS 33"
4 25 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 37"
5 10 EF EDUCATION - NIPPO EF EDUCATION - NIPPO 40"
6 9 DECEUNINCK - QUICK-STEP DECEUNINCK - QUICK-STEP 01'02"
7 5 ASTANA - PREMIER TECH ASTANA - PREMIER TECH 01'14"
8 1 TEAM BIKEEXCHANGE TEAM BIKEEXCHANGE 01'23"
9 6 BAHRAIN VICTORIOUS BAHRAIN VICTORIOUS 01'25"
10 19 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 01'37"
11 24 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 01'39"
12 7 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 01'41"
13 20 TEAM ARKEA - SAMSIC TEAM ARKEA - SAMSIC 01'52"
14 2 AG2R CITROEN TEAM AG2R CITROEN TEAM 01'56"
15 16 ISRAEL START-UP NATION ISRAEL START-UP NATION 02'06"
16 21 TEAM DSM TEAM DSM 02'07"
17 22 TEAM QHUBEKA ASSOS TEAM QHUBEKA ASSOS 02'11"
18 18 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 02'13"
19 3 ALPECIN-FENIX ALPECIN-FENIX 02'34"
20 11 EOLO-KOMETA CYCLING TEAM EOLO-KOMETA CYCLING TEAM 02'35"
21 23 TOTAL DIRECT ENERGIE TOTAL DIRECT ENERGIE 02'49"
22 15 INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. 03'07"
23 12 GAZPROM-RUSVELO GAZPROM-RUSVELO 03'34"
24 8 COFIDIS COFIDIS 03'57"
25 4 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 04'19"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • San Benedetto Del Tronto
    • Tuesday, March 16 2021, 13:20
    • 10.1km
    • 54.595 km/h
    Files
    downloads:
    Follow the race on: