Tissot Timing - Homepage

Tissot

Tour de Romandie

24 - 29 April 2018 6 STAGES
Tour de Romandie
Tour de Romandie - Prologue - Fribourg Fribourg - 588m Fribourg - 620m Tour de Romandie - Prologue - Fribourg 0 1 2 3 4.02km 500 550 600 650 Line 1 Line 2 Line 3
Home Start List Live Stage Overall Map pdf

live

Riders in Progress
FINISH AFTER 4.0 KM ▼
34 23 HOWSON Damien AUS 05'53"50
98 11 VIVIANI Elia ITA 06'07"99
18 1 PORTE Richie AUS 05'47"29
 
INTER1 AFTER 2.5KM ▼
 
START ▼
 
Finish
1 131 MATTHEWS Michael TEAM SUNWEB AUS 05'33"01
2 5 BOHLI Tom BMC RACING TEAM SUI +01"00
3 121 ROGLIČ Primož TEAM LOTTO NL - JUMBO SLO +01"00
4 6 DENNIS Rohan BMC RACING TEAM AUS +01"00
5 66 CAMPENAERTS Victor LOTTO SOUDAL BEL +05"00
6 91 THOMAS Geraint TEAM SKY GBR +05"00
7 114 CLARKE William TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. AUS +06"00
8 96 ROSA Diego TEAM SKY ITA +06"00
9 87 LATOUR Pierre Roger AG2R LA MONDIALE FRA +06"00
10 54 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka BAHRAIN - MERIDA ESP +09"00
11 92 BERNAL GOMEZ Egan Arley TEAM SKY COL +11"00
12 93 CASTROVIEJO Jonathan TEAM SKY ESP +11"00
13 74 GRIVKO Andrey ASTANA PRO TEAM UKR +11"00
14 117 ROLLAND Pierre TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. FRA +11"00
15 61 de GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL +13"00
16 86 GOUGEARD Alexis AG2R LA MONDIALE FRA +13"00
17 83 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI +14"00
18 1 PORTE Richie BMC RACING TEAM AUS +14"00
19 15 MARTINELLI Davide QUICK - STEP FLOORS ITA +14"00
20 175 GONCALVES Jose TEAM KATUSHA ALPECIN POR +14"00
21 51 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon BAHRAIN - MERIDA ESP +15"00
22 137 VERVAEKE Louis TEAM SUNWEB BEL +15"00
23 116 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. COL +16"00
24 105 CONCI Nicola TREK - SEGAFREDO ITA +16"00
25 111 CARTHY Hugh John TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. GBR +17"00
26 173 DOWSETT Alex TEAM KATUSHA ALPECIN GBR +17"00
27 31 BUCHMANN Emanuel BORA - HANSGROHE GER +17"00
28 157 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE +18"00
29 24 POWER Rob MITCHELTON - SCOTT AUS +18"00
30 124 KRUIJSWIJK Steven TEAM LOTTO NL - JUMBO NED +19"00
31 41 AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM CRC +19"00
32 161 CUMMINGS Stephen TEAM DIMENSION DATA GBR +19"00
33 141 MARTIN Daniel UAE TEAM EMIRATES IRL +19"00
34 23 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS +20"00
35 72 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM ITA +20"00
36 146 FARIA da COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES POR +20"00
37 171 ŠPILAK Simon TEAM KATUSHA ALPECIN SLO +21"00
38 103 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA +21"00
39 7 van GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM USA +22"00
40 16 MORKOV Michael QUICK - STEP FLOORS DEN +22"00
41 22 HAMILTON Lucas MITCHELTON - SCOTT AUS +22"00
42 35 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL +22"00
43 151 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA +22"00
44 132 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB GER +22"00
45 47 SEPULVEDA Eduardo MOVISTAR TEAM ARG +22"00
46 95 SIVAKOV Pavel TEAM SKY RUS +23"00
47 77 KANGERT Tanel ASTANA PRO TEAM EST +23"00
48 185 EIKING Odd Christian WANTY - GROUPE GOBERT NOR +23"00
49 115 DOMBROWSKI Joseph Lloyd TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. USA +23"00
50 186 MEURISSE Xandro WANTY - GROUPE GOBERT BEL +23"00
51 81 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI +24"00
52 123 CLEMENT Stef TEAM LOTTO NL - JUMBO NED +24"00
53 62 KEUKELEIRE Jens LOTTO SOUDAL BEL +24"00
54 2 ROSSKOPF Joseph BMC RACING TEAM USA +24"00
55 45 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP +24"00
56 155 DUCHESNE Antoine GROUPAMA - FDJ CAN +24"00
57 26 VERONA Carlos MITCHELTON - SCOTT ESP +25"00
58 82 DENZ Nico AG2R LA MONDIALE GER +25"00
59 164 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel TEAM DIMENSION DATA ERI +25"00
60 71 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN +25"00
61 43 BETANCUR Carlos MOVISTAR TEAM COL +26"00
62 113 CANTY Brendan TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. AUS +26"00
63 53 GASPAROTTO Enrico BAHRAIN - MERIDA ITA +26"00
64 46 ROSON GARCIA Jaime MOVISTAR TEAM ESP +26"00
65 101 GRMAY Tsgabu Gebremaryam TREK - SEGAFREDO ETH +27"00
66 156 GAUDU David GROUPAMA - FDJ FRA +27"00
67 112 BROWN Nathan TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. USA +27"00
68 33 BASKA Erik BORA - HANSGROHE SVK +27"00
69 12 CAPECCHI Eros QUICK - STEP FLOORS ITA +27"00
70 14 KNOX James QUICK - STEP FLOORS GBR +27"00
71 21 ALBASINI Michael MITCHELTON - SCOTT SUI +27"00
72 176 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS +27"00
73 172 BELKOV Maxim TEAM KATUSHA ALPECIN RUS +28"00
74 174 FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA +28"00
75 97 ROWE Luke TEAM SKY GBR +29"00
76 76 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN +29"00
77 85 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE FRA +29"00
78 181 MARTIN Guillaume WANTY - GROUPE GOBERT FRA +29"00
79 73 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP +30"00
80 57 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT +30"00
81 94 LOPEZ GARCIA David TEAM SKY ESP +30"00
82 42 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL +30"00
83 183 DOUBEY Fabien WANTY - GROUPE GOBERT FRA +31"00
84 55 KOREN Kristijan BAHRAIN - MERIDA SLO +31"00
85 84 DOMONT Axel AG2R LA MONDIALE FRA +31"00
86 75 HANSEN Jesper ASTANA PRO TEAM DEN +31"00
87 64 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL +32"00
88 122 BOOM Lars TEAM LOTTO NL - JUMBO NED +32"00
89 152 THOMAS Benjamin GROUPAMA - FDJ FRA +32"00
90 182 DEGAND Thomas WANTY - GROUPE GOBERT BEL +32"00
91 165 KUDUS Merhawi TEAM DIMENSION DATA ERI +32"00
92 34 KENNAUGH Peter BORA - HANSGROHE GBR +33"00
93 56 NAVARDAUSKAS Ramunas BAHRAIN - MERIDA LTU +33"00
94 153 VINCENT Leo GROUPAMA - FDJ FRA +34"00
95 36 SCHILLINGER Andreas BORA - HANSGROHE GER +34"00
96 177 PLANCKAERT Baptiste TEAM KATUSHA ALPECIN BEL +34"00
97 3 WYSS Danilo BMC RACING TEAM SUI +34"00
98 11 VIVIANI Elia QUICK - STEP FLOORS ITA +34"00
99 67 MERTZ Remy LOTTO SOUDAL BEL +35"00
100 167 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA RSA +35"00
101 102 BEPPU Fumiyuki TREK - SEGAFREDO JPN +35"00
102 136 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB NED +35"00
103 4 FRANKINY Kilian BMC RACING TEAM SUI +35"00
104 32 ACKERMANN Pascal BORA - HANSGROHE GER +36"00
105 27 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP +37"00
106 63 SHAW James LOTTO SOUDAL GBR +38"00
107 133 HAMILTON Christopher TEAM SUNWEB AUS +38"00
108 52 COLBRELLI Sonny BAHRAIN - MERIDA ITA +38"00
109 37 SELIG Rudiger BORA - HANSGROHE GER +39"00
110 142 AIT EL ABDIA Anass UAE TEAM EMIRATES MAR +40"00
111 125 TANKINK Bram TEAM LOTTO NL - JUMBO NED +40"00
112 44 QUINTANA Dayer MOVISTAR TEAM COL +41"00
113 144 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin UAE TEAM EMIRATES COL +41"00
114 135 STORER Michael TEAM SUNWEB AUS +42"00
115 166 van ZYL Johann TEAM DIMENSION DATA RSA +42"00
116 187 MINNAARD Marco WANTY - GROUPE GOBERT NED +42"00
117 126 de TIER Floris TEAM LOTTO NL - JUMBO BEL +42"00
118 154 CIMOLAI Davide GROUPAMA - FDJ ITA +45"00
119 25 TUFT Svein MITCHELTON - SCOTT CAN +45"00
119 106 DANIEL Gregory TREK - SEGAFREDO USA +45"00
121 145 ĐURASEK Kristijan UAE TEAM EMIRATES CRO +46"00
122 163 DOUGALL Nicolas TEAM DIMENSION DATA RSA +47"00
123 184 DUPONT Timothy WANTY - GROUPE GOBERT BEL +47"00
124 134 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB NED +47"00
125 107 van POPPEL Boy TREK - SEGAFREDO NED +47"00
126 13 GAVIRIA RENDON Fernando QUICK - STEP FLOORS COL +48"00
127 162 DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA +49"00
128 147 FERRARI Roberto UAE TEAM EMIRATES ITA +55"00
129 143 BONO Matteo UAE TEAM EMIRATES ITA +55"00
130 17 SABATINI Fabio QUICK - STEP FLOORS ITA +55"00
131 65 WOUTERS Enzo LOTTO SOUDAL BEL +57"00
132 127 WAGNER Robert Thomas TEAM LOTTO NL - JUMBO GER +01'00"00
- 104 BRANDLE Matthias TREK - SEGAFREDO AUT DNS
Show All
Inter1
1 131 MATTHEWS Michael TEAM SUNWEB AUS 02'41"79
2 11 VIVIANI Elia QUICK - STEP FLOORS ITA +00
3 37 SELIG Rudiger BORA - HANSGROHE GER +02"00
4 91 THOMAS Geraint TEAM SKY GBR +02"00
5 5 BOHLI Tom BMC RACING TEAM SUI +02"00
5 122 BOOM Lars TEAM LOTTO NL - JUMBO NED +02"00
7 41 AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM CRC +03"00
8 107 van POPPEL Boy TREK - SEGAFREDO NED +03"00
9 32 ACKERMANN Pascal BORA - HANSGROHE GER +03"00
10 172 BELKOV Maxim TEAM KATUSHA ALPECIN RUS +04"00
11 13 GAVIRIA RENDON Fernando QUICK - STEP FLOORS COL +04"00
12 66 CAMPENAERTS Victor LOTTO SOUDAL BEL +04"00
13 114 CLARKE William TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. AUS +04"00
14 61 de GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL +04"00
15 54 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka BAHRAIN - MERIDA ESP +05"00
16 52 COLBRELLI Sonny BAHRAIN - MERIDA ITA +05"00
17 15 MARTINELLI Davide QUICK - STEP FLOORS ITA +05"00
18 93 CASTROVIEJO Jonathan TEAM SKY ESP +05"00
19 157 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE +06"00
20 112 BROWN Nathan TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. USA +06"00
21 121 ROGLIČ Primož TEAM LOTTO NL - JUMBO SLO +06"00
22 117 ROLLAND Pierre TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. FRA +06"00
23 74 GRIVKO Andrey ASTANA PRO TEAM UKR +06"00
24 103 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA +06"00
25 92 BERNAL GOMEZ Egan Arley TEAM SKY COL +06"00
26 56 NAVARDAUSKAS Ramunas BAHRAIN - MERIDA LTU +06"00
27 6 DENNIS Rohan BMC RACING TEAM AUS +06"00
28 31 BUCHMANN Emanuel BORA - HANSGROHE GER +06"00
29 33 BASKA Erik BORA - HANSGROHE SVK +07"00
30 22 HAMILTON Lucas MITCHELTON - SCOTT AUS +07"00
31 16 MORKOV Michael QUICK - STEP FLOORS DEN +07"00
32 167 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA RSA +07"00
33 21 ALBASINI Michael MITCHELTON - SCOTT SUI +07"00
34 171 ŠPILAK Simon TEAM KATUSHA ALPECIN SLO +07"00
35 45 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP +07"00
36 3 WYSS Danilo BMC RACING TEAM SUI +08"00
37 86 GOUGEARD Alexis AG2R LA MONDIALE FRA +08"00
38 67 MERTZ Remy LOTTO SOUDAL BEL +08"00
39 71 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN +08"00
40 116 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. COL +08"00
41 83 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI +08"00
42 51 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon BAHRAIN - MERIDA ESP +08"00
43 55 KOREN Kristijan BAHRAIN - MERIDA SLO +08"00
44 96 ROSA Diego TEAM SKY ITA +08"00
45 152 THOMAS Benjamin GROUPAMA - FDJ FRA +09"00
46 77 KANGERT Tanel ASTANA PRO TEAM EST +09"00
47 177 PLANCKAERT Baptiste TEAM KATUSHA ALPECIN BEL +09"00
48 43 BETANCUR Carlos MOVISTAR TEAM COL +09"00
49 183 DOUBEY Fabien WANTY - GROUPE GOBERT FRA +09"00
50 36 SCHILLINGER Andreas BORA - HANSGROHE GER +10"00
51 46 ROSON GARCIA Jaime MOVISTAR TEAM ESP +10"00
52 173 DOWSETT Alex TEAM KATUSHA ALPECIN GBR +10"00
53 125 TANKINK Bram TEAM LOTTO NL - JUMBO NED +10"00
54 81 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI +10"00
55 137 VERVAEKE Louis TEAM SUNWEB BEL +10"00
56 111 CARTHY Hugh John TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. GBR +10"00
57 95 SIVAKOV Pavel TEAM SKY RUS +10"00
58 23 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS +10"00
59 133 HAMILTON Christopher TEAM SUNWEB AUS +11"00
60 155 DUCHESNE Antoine GROUPAMA - FDJ CAN +11"00
61 87 LATOUR Pierre Roger AG2R LA MONDIALE FRA +11"00
62 132 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB GER +11"00
63 174 FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA +11"00
64 113 CANTY Brendan TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. AUS +12"00
65 166 van ZYL Johann TEAM DIMENSION DATA RSA +12"00
66 123 CLEMENT Stef TEAM LOTTO NL - JUMBO NED +12"00
67 186 MEURISSE Xandro WANTY - GROUPE GOBERT BEL +12"00
68 44 QUINTANA Dayer MOVISTAR TEAM COL +12"00
69 124 KRUIJSWIJK Steven TEAM LOTTO NL - JUMBO NED +12"00
70 146 FARIA da COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES POR +12"00
71 73 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP +12"00
72 62 KEUKELEIRE Jens LOTTO SOUDAL BEL +12"00
72 176 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS +12"00
74 7 van GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM USA +12"00
75 175 GONCALVES Jose TEAM KATUSHA ALPECIN POR +13"00
76 102 BEPPU Fumiyuki TREK - SEGAFREDO JPN +13"00
77 163 DOUGALL Nicolas TEAM DIMENSION DATA RSA +13"00
78 82 DENZ Nico AG2R LA MONDIALE GER +13"00
79 76 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN +13"00
80 181 MARTIN Guillaume WANTY - GROUPE GOBERT FRA +13"00
81 35 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL +13"00
82 63 SHAW James LOTTO SOUDAL GBR +13"00
83 165 KUDUS Merhawi TEAM DIMENSION DATA ERI +13"00
84 164 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel TEAM DIMENSION DATA ERI +13"00
85 12 CAPECCHI Eros QUICK - STEP FLOORS ITA +13"00
86 65 WOUTERS Enzo LOTTO SOUDAL BEL +13"00
87 42 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL +13"00
87 151 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA +13"00
87 53 GASPAROTTO Enrico BAHRAIN - MERIDA ITA +13"00
90 24 POWER Rob MITCHELTON - SCOTT AUS +13"00
91 185 EIKING Odd Christian WANTY - GROUPE GOBERT NOR +13"00
92 72 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM ITA +14"00
93 156 GAUDU David GROUPAMA - FDJ FRA +14"00
94 162 DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA +14"00
95 184 DUPONT Timothy WANTY - GROUPE GOBERT BEL +14"00
96 26 VERONA Carlos MITCHELTON - SCOTT ESP +14"00
97 85 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE FRA +14"00
98 34 KENNAUGH Peter BORA - HANSGROHE GBR +14"00
99 2 ROSSKOPF Joseph BMC RACING TEAM USA +14"00
100 97 ROWE Luke TEAM SKY GBR +14"00
101 115 DOMBROWSKI Joseph Lloyd TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. USA +15"00
102 64 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL +15"00
103 182 DEGAND Thomas WANTY - GROUPE GOBERT BEL +15"00
104 161 CUMMINGS Stephen TEAM DIMENSION DATA GBR +15"00
105 25 TUFT Svein MITCHELTON - SCOTT CAN +16"00
106 105 CONCI Nicola TREK - SEGAFREDO ITA +16"00
107 106 DANIEL Gregory TREK - SEGAFREDO USA +16"00
108 101 GRMAY Tsgabu Gebremaryam TREK - SEGAFREDO ETH +16"00
109 134 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB NED +16"00
110 47 SEPULVEDA Eduardo MOVISTAR TEAM ARG +17"00
111 1 PORTE Richie BMC RACING TEAM AUS +17"00
112 57 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT +17"00
113 147 FERRARI Roberto UAE TEAM EMIRATES ITA +17"00
114 136 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB NED +17"00
115 14 KNOX James QUICK - STEP FLOORS GBR +17"00
116 153 VINCENT Leo GROUPAMA - FDJ FRA +17"00
117 27 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP +17"00
118 154 CIMOLAI Davide GROUPAMA - FDJ ITA +18"00
119 4 FRANKINY Kilian BMC RACING TEAM SUI +18"00
120 75 HANSEN Jesper ASTANA PRO TEAM DEN +18"00
121 84 DOMONT Axel AG2R LA MONDIALE FRA +19"00
122 141 MARTIN Daniel UAE TEAM EMIRATES IRL +19"00
123 142 AIT EL ABDIA Anass UAE TEAM EMIRATES MAR +20"00
124 145 ĐURASEK Kristijan UAE TEAM EMIRATES CRO +21"00
125 94 LOPEZ GARCIA David TEAM SKY ESP +21"00
126 187 MINNAARD Marco WANTY - GROUPE GOBERT NED +21"00
127 143 BONO Matteo UAE TEAM EMIRATES ITA +22"00
128 135 STORER Michael TEAM SUNWEB AUS +22"00
129 17 SABATINI Fabio QUICK - STEP FLOORS ITA +22"00
130 126 de TIER Floris TEAM LOTTO NL - JUMBO BEL +22"00
131 144 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin UAE TEAM EMIRATES COL +22"00
132 127 WAGNER Robert Thomas TEAM LOTTO NL - JUMBO GER +23"00
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Fribourg
    • Tuesday, April 24 2018, 13:15
    • 4.02km
    • 43.459 km/h
    Files
    downloads:
    Follow the race on: