Tissot Timing - Homepage

Tissot

Tirreno-Adriatico

ITA ITA 10 - 16 March 2021 7 STAGES
Tirreno-Adriatico
TIRRENO-ADRIATICO 2021 - STAGE2 - CAMAIORE - CHIUSDINO CAMAIORE - 6m CHIUSDINO - 549m TIRRENO-ADRIATICO 2021 - STAGE2 - CAMAIORE - CHIUSDINO 0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 202km 0 200 400 600 800 1000 1200 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
81 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK-STEP FRAFRA
First Young at Finish
241 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLOSLO
Best Team
DECEUNINCK - QUICK-STEP
Stage
1 81 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK-STEP FRA B: 10" 5h01'32"
2 21 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX NED B: 06" ' '
3 161 VAN AERT Wout JUMBO-VISMA BEL B: 04" ' '
4 241 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO ' '
5 42 ARANBURU DEBA Alex ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
6 6 * STANNARD Robert TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
7 82 * ALMEIDA Joao DECEUNINCK - QUICK-STEP POR ' '
8 11 VAN AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
9 171 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL ' '
10 232 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA ' '
11 16 VENDRAME Andrea AG2R CITROEN TEAM ITA ' '
12 131 * BERNAL GOMEZ Egan Arley INEOS GRENADIERS COL ' '
13 137 THOMAS Geraint INEOS GRENADIERS GBR ' '
14 91 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION - NIPPO COL ' '
15 62 * ALEOTTI Giovanni BORA - HANSGROHE ITA ' '
16 212 CLARKE Simon TEAM QHUBEKA ASSOS AUS ' '
17 231 NIBALI Vincenzo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
18 147 VLIEGEN Loic INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
19 51 LANDA MEANA Mikel BAHRAIN VICTORIOUS ESP B: 01" ' '
20 41 FUGLSANG Jakob ASTANA - PREMIER TECH DEN ' '
21 191 QUINTANA Nairo TEAM ARKEA - SAMSIC COL ' '
22 52 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello BAHRAIN VICTORIOUS ESP ' '
23 66 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT ' '
24 201 BARDET Romain TEAM DSM FRA ' '
25 65 FABBRO Matteo BORA - HANSGROHE ITA ' '
26 134 KWIATKOWSKI Michal INEOS GRENADIERS POL ' '
27 213 GOGL Michael TEAM QHUBEKA ASSOS AUT ' '
28 67 OSS Daniel BORA - HANSGROHE ITA ' '
29 172 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL BEL ' '
30 155 DE MARCHI Alessandro ISRAEL START-UP NATION ITA ' '
31 46 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
32 136 * SIVAKOV Pavel INEOS GRENADIERS RUS B: 03" ' '
33 145 ROTA Lorenzo INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
34 37 * TESFAZION Natnael ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ERI ' '
35 83 ASGREEN Kasper DECEUNINCK - QUICK-STEP DEN ' '
36 211 POZZOVIVO Domenico TEAM QHUBEKA ASSOS ITA ' '
37 93 * CARR Simon EF EDUCATION - NIPPO GBR 11"
38 163 * FOSS Tobias S JUMBO-VISMA NOR ' '
39 107 * ROPERO MOLINA Alejandro EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ESP ' '
40 223 DE LA PARTE Victor TOTAL DIRECT ENERGIE ESP ' '
41 12 BOUCHARD Geoffrey AG2R CITROEN TEAM FRA 16"
42 184 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo MOVISTAR TEAM ESP ' '
43 126 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA 19"
44 187 VILLELLA Davide MOVISTAR TEAM ITA 28"
45 133 * GANNA Filippo INEOS GRENADIERS ITA ' '
46 182 CATALDO Dario MOVISTAR TEAM ITA 31"
47 185 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 32"
48 132 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INEOS GRENADIERS ESP ' '
49 226 RODRIGUEZ MARTIN Cristian TOTAL DIRECT ENERGIE ESP ' '
50 204 HAMILTON Christopher TEAM DSM AUS 34"
51 127 THOMAS Benjamin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
52 114 KREUZIGER Roman GAZPROM-RUSVELO CZE ' '
53 246 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO 40"
54 36 SEPULVEDA Eduardo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ARG ' '
55 86 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK - QUICK-STEP CZE 42"
56 44 FELLINE Fabio ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
57 236 * SIMMONS Quinn TREK - SEGAFREDO USA ' '
58 111 ZAKARIN Ilnur GAZPROM-RUSVELO RUS 01'03"
59 15 SCHAR Michael AG2R CITROEN TEAM SUI 01'22"
60 207 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED ' '
61 45 HOULE Hugo ASTANA - PREMIER TECH CAN ' '
62 25 VAKOČ Petr ALPECIN-FENIX CZE ' '
63 1 YATES Simon Philip TEAM BIKEEXCHANGE GBR B: 02" ' '
64 166 ROOSEN Timo JUMBO-VISMA NED 01'42"
65 242 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA 02'22"
66 244 MAJKA Rafal UAE TEAM EMIRATES POL ' '
67 194 * GUERNALEC Thibault TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 02'55"
68 54 CAPECCHI Eros BAHRAIN VICTORIOUS ITA 05'51"
69 227 SIMON Julien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 09'08"
70 193 PICHON Laurent TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
71 2 BAUER Jack TEAM BIKEEXCHANGE NZL ' '
72 112 CANOLA Marco GAZPROM-RUSVELO ITA ' '
73 135 PUCCIO Salvatore INEOS GRENADIERS ITA ' '
74 43 BOARO Manuele ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
75 124 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE ' '
76 202 ARNDT Nikias TEAM DSM GER ' '
77 13 CALMEJANE Lilian AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
78 125 * MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
79 123 KUNG Stefan GROUPAMA - FDJ SUI ' '
80 26 VERGAERDE Otto ALPECIN-FENIX BEL ' '
81 206 * NIEUWENHUIS Joris TEAM DSM NED ' '
82 215 CLAEYS Dimitri TEAM QHUBEKA ASSOS BEL ' '
83 14 PETERS Nans AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
84 92 BETTIOL Alberto EF EDUCATION - NIPPO ITA ' '
85 183 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR ' '
86 115 * NEKRASOV Denis GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
87 7 ZEITS Andrey TEAM BIKEEXCHANGE KAZ ' '
88 27 VERMEERSCH Gianni ALPECIN-FENIX BEL ' '
89 32 BISOLTI Alessandro ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
90 34 * MUNOZ GIRALDO Daniel ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC COL ' '
91 55 * PADUN Mark BAHRAIN VICTORIOUS UKR ' '
92 153 BIERMANS Jenthe ISRAEL START-UP NATION BEL ' '
93 144 PASQUALON Andrea INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
94 5 MEZGEC Luka TEAM BIKEEXCHANGE SLO ' '
95 17 WARBASSE Lawrence AG2R CITROEN TEAM USA ' '
96 4 JENSEN Christopher TEAM BIKEEXCHANGE DEN ' '
97 177 * VAN MOER Brent LOTTO SOUDAL BEL ' '
98 104 * BAIS Davide EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
99 157 SCHMIDT Mads Wurtz ISRAEL START-UP NATION DEN ' '
100 64 BURGHARDT Marcus BORA - HANSGROHE GER ' '
101 141 BAKELANTS Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
102 63 BODNAR Maciej BORA - HANSGROHE POL ' '
103 121 PINOT Thibaut GROUPAMA - FDJ FRA ' '
104 167 VAN HOOYDONCK Nathan JUMBO-VISMA BEL ' '
105 164 GESINK Robert JUMBO-VISMA NED ' '
106 143 HIRT Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. CZE ' '
107 113 KOCHETKOV Pavel GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
108 53 CARUSO Damiano BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
109 181 GARCIA CORTINA Ivan MOVISTAR TEAM ESP 11'15"
110 225 PETIT Adrien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
111 74 HAAS Nathan COFIDIS AUS ' '
112 216 VINJEBO Emil TEAM QHUBEKA ASSOS DEN ' '
113 105 CHRISTIAN Mark EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
114 156 HOFSTETTER Hugo ISRAEL START-UP NATION FRA ' '
115 237 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT ' '
116 245 * OLIVEIRA Ivo UAE TEAM EMIRATES POR ' '
117 23 MEURISSE Xandro ALPECIN-FENIX BEL ' '
118 146 VANSPEYBROUCK Pieter INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
119 197 ROSA Diego TEAM ARKEA - SAMSIC ITA ' '
120 196 OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA - SAMSIC POL ' '
121 243 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL ' '
122 22 MERLIER Tim ALPECIN-FENIX BEL ' '
123 195 LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
124 186 TORRES BARCELO Albert MOVISTAR TEAM ESP 11'57"
125 84 BALLERINI Davide DECEUNINCK - QUICK-STEP ITA 12'35"
126 214 LINDEMAN Bert-Jan TEAM QHUBEKA ASSOS NED 13'17"
127 235 MULLEN Ryan TREK - SEGAFREDO IRL ' '
128 175 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER 15'01"
129 56 TRATNIK Jan BAHRAIN VICTORIOUS SLO ' '
130 57 * WRIGHT Fred BAHRAIN VICTORIOUS GBR ' '
131 152 NIV Guy ISRAEL START-UP NATION ISR ' '
132 75 SABATINI Fabio COFIDIS ITA ' '
133 61 SAGAN Peter BORA - HANSGROHE SVK ' '
134 217 WISNIOWSKI Lukasz TEAM QHUBEKA ASSOS POL ' '
135 71 VIVIANI Elia COFIDIS ITA ' '
136 221 TERPSTRA Niki TOTAL DIRECT ENERGIE NED ' '
137 87 VAN LERBERGHE Bert DECEUNINCK - QUICK-STEP BEL ' '
138 76 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL ' '
139 176 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL ' '
140 174 FRISON Frederik LOTTO SOUDAL BEL ' '
141 151 BOIVIN Guillaume ISRAEL START-UP NATION CAN ' '
142 142 DE GENDT Aime INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
143 24 RICKAERT Jonas ALPECIN-FENIX BEL ' '
144 35 PELLAUD Simon ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC SUI ' '
145 85 * HODEG CHAGUI Alvaro Jose DECEUNINCK - QUICK-STEP COL ' '
146 31 * BAIS Mattia ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
147 116 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
148 224 MANZIN Lorrenzo TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
149 73 DRUCKER Jean-Pierre COFIDIS LUX ' '
150 101 BELLETTI Manuel EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
151 154 CIMOLAI Davide ISRAEL START-UP NATION ITA ' '
152 222 BONIFAZIO Niccolo TOTAL DIRECT ENERGIE ITA ' '
153 247 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG ' '
154 106 * RIVI Samuele EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
155 192 BOUDAT Thomas TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
156 122 * GENIETS Kevin GROUPAMA - FDJ LUX ' '
157 102 * ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
158 97 SCULLY Tom EF EDUCATION - NIPPO NZL ' '
159 205 * KANTER Max TEAM DSM GER ' '
160 96 LANGEVELD Sebastian EF EDUCATION - NIPPO NED ' '
161 103 ARCHIBALD John EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
162 117 VELASCO Simone GAZPROM-RUSVELO ITA ' '
163 94 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION - NIPPO USA ' '
164 173 EWAN Caleb LOTTO SOUDAL AUS ' '
165 95 HOWES Alex EF EDUCATION - NIPPO USA ' '
166 234 * MOSCHETTI Matteo TREK - SEGAFREDO ITA 17'54"
167 233 LIEPINS Emils TREK - SEGAFREDO LAT ' '
168 72 BOHLI Tom COFIDIS SUI ' '
169 203 DENZ Nico TEAM DSM GER ' '
170 77 * VIVIANI Attilio COFIDIS ITA ' '
171 47 MARTINELLI Davide ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
172 165 MARTENS Paul JUMBO-VISMA GER ' '
173 3 HEPBURN Michael TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
174 162 * AFFINI Edoardo JUMBO-VISMA ITA ' '
175 33 MALUCELLI Matteo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
Show All
Best Team
1 9 DECEUNINCK - QUICK-STEP DECEUNINCK - QUICK-STEP 15h04'36"
2 14 INEOS GRENADIERS INEOS GRENADIERS ' '
3 5 ASTANA - PREMIER TECH ASTANA - PREMIER TECH ' '
4 7 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE ' '
5 22 TEAM QHUBEKA ASSOS TEAM QHUBEKA ASSOS ' '
6 2 AG2R CITROEN TEAM AG2R CITROEN TEAM 16"
7 24 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 42"
8 19 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 01'15"
9 17 JUMBO-VISMA JUMBO-VISMA 01'53"
10 21 TEAM DSM TEAM DSM 01'56"
11 25 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 03'02"
12 6 BAHRAIN VICTORIOUS BAHRAIN VICTORIOUS 05'51"
13 18 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 09'08"
14 15 INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ' '
15 10 EF EDUCATION - NIPPO EF EDUCATION - NIPPO 09'19"
16 4 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 09'48"
17 23 TOTAL DIRECT ENERGIE TOTAL DIRECT ENERGIE 09'51"
18 13 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 10'01"
19 1 TEAM BIKEEXCHANGE TEAM BIKEEXCHANGE 10'30"
20 3 ALPECIN-FENIX ALPECIN-FENIX ' '
21 12 GAZPROM-RUSVELO GAZPROM-RUSVELO 10'45"
22 20 TEAM ARKEA - SAMSIC TEAM ARKEA - SAMSIC 12'03"
23 16 ISRAEL START-UP NATION ISRAEL START-UP NATION 18'16"
24 11 EOLO-KOMETA CYCLING TEAM EOLO-KOMETA CYCLING TEAM 20'34"
25 8 COFIDIS COFIDIS 41'17"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Camaiore - Chiusdino
    • Thursday, March 11 2021, 11:05
    • 202km
    • 40.195 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: