Tissot Timing - Homepage

Tissot

Tirreno-Adriatico

ITA ITA 10 - 16 March 2021 7 STAGES
Tirreno-Adriatico
TIRRENO-ADRIATICO 2021 - STAGE 4 - TERNI - PRATI DI TIVO TERNI - 207m PRATI DI TIVO - 1452m TIRRENO-ADRIATICO 2021 - STAGE 4 - TERNI - PRATI DI TIVO 0 20 40 60 80 100 120 140 148km 0 500 1000 1500 2000 2500 3000 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

home

Stage Winner
241 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLOSLO
First Young at Finish
241 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLOSLO
Best Team
INEOS GRENADIERS
Stage
1 241 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO B: 10" 3h51'24"
2 1 YATES Simon Philip TEAM BIKEEXCHANGE GBR B: 06" 06"
3 91 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION - NIPPO COL B: 04" 29"
4 51 LANDA MEANA Mikel BAHRAIN VICTORIOUS ESP ' '
5 191 QUINTANA Nairo TEAM ARKEA - SAMSIC COL 31"
6 82 * ALMEIDA Joao DECEUNINCK - QUICK-STEP POR 35"
7 65 FABBRO Matteo BORA - HANSGROHE ITA 42"
8 93 * CARR Simon EF EDUCATION - NIPPO GBR ' '
9 161 VAN AERT Wout JUMBO-VISMA BEL 45"
10 41 FUGLSANG Jakob ASTANA - PREMIER TECH DEN ' '
11 131 * BERNAL GOMEZ Egan Arley INEOS GRENADIERS COL 58"
12 137 THOMAS Geraint INEOS GRENADIERS GBR B: 02" ' '
13 201 BARDET Romain TEAM DSM FRA 01'17"
14 12 BOUCHARD Geoffrey AG2R CITROEN TEAM FRA 01'27"
15 53 CARUSO Damiano BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
16 231 NIBALI Vincenzo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
17 81 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK-STEP FRA 01'44"
18 171 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 02'05"
19 223 DE LA PARTE Victor TOTAL DIRECT ENERGIE ESP 02'06"
20 126 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA 03'03"
21 163 * FOSS Tobias S JUMBO-VISMA NOR ' '
22 185 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP ' '
23 182 CATALDO Dario MOVISTAR TEAM ITA ' '
24 204 HAMILTON Christopher TEAM DSM AUS 03'47"
25 226 RODRIGUEZ MARTIN Cristian TOTAL DIRECT ENERGIE ESP 04'00"
26 7 ZEITS Andrey TEAM BIKEEXCHANGE KAZ 04'03"
27 111 ZAKARIN Ilnur GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
28 207 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED ' '
29 66 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT ' '
30 143 HIRT Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. CZE 04'19"
31 145 ROTA Lorenzo INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
32 36 SEPULVEDA Eduardo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ARG 04'41"
33 157 SCHMIDT Mads Wurtz ISRAEL START-UP NATION DEN B: 03" ' '
34 121 PINOT Thibaut GROUPAMA - FDJ FRA 04'58"
35 211 POZZOVIVO Domenico TEAM QHUBEKA ASSOS ITA ' '
36 45 HOULE Hugo ASTANA - PREMIER TECH CAN 05'14"
37 152 NIV Guy ISRAEL START-UP NATION ISR 05'43"
38 141 BAKELANTS Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
39 155 DE MARCHI Alessandro ISRAEL START-UP NATION ITA ' '
40 37 * TESFAZION Natnael ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ERI ' '
41 232 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA 06'24"
42 127 THOMAS Benjamin GROUPAMA - FDJ FRA B: 01" 06'55"
43 134 KWIATKOWSKI Michal INEOS GRENADIERS POL 07'04"
44 236 * SIMMONS Quinn TREK - SEGAFREDO USA 07'31"
45 132 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INEOS GRENADIERS ESP 08'46"
46 52 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello BAHRAIN VICTORIOUS ESP ' '
47 164 GESINK Robert JUMBO-VISMA NED 08'55"
48 187 VILLELLA Davide MOVISTAR TEAM ITA ' '
49 31 * BAIS Mattia ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA 09'40"
50 242 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
51 44 FELLINE Fabio ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
52 34 * MUNOZ GIRALDO Daniel ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC COL ' '
53 125 * MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA 10'22"
54 136 * SIVAKOV Pavel INEOS GRENADIERS RUS ' '
55 46 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA - PREMIER TECH ESP 10'53"
56 4 JENSEN Christopher TEAM BIKEEXCHANGE DEN ' '
57 62 * ALEOTTI Giovanni BORA - HANSGROHE ITA ' '
58 23 MEURISSE Xandro ALPECIN-FENIX BEL 11'31"
59 123 KUNG Stefan GROUPAMA - FDJ SUI 14'19"
60 15 SCHAR Michael AG2R CITROEN TEAM SUI ' '
61 124 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE ' '
62 17 WARBASSE Lawrence AG2R CITROEN TEAM USA ' '
63 227 SIMON Julien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
64 156 HOFSTETTER Hugo ISRAEL START-UP NATION FRA ' '
65 202 ARNDT Nikias TEAM DSM GER ' '
66 42 ARANBURU DEBA Alex ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
67 105 CHRISTIAN Mark EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
68 114 KREUZIGER Roman GAZPROM-RUSVELO CZE ' '
69 237 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT ' '
70 135 PUCCIO Salvatore INEOS GRENADIERS ITA 15'00"
71 133 * GANNA Filippo INEOS GRENADIERS ITA ' '
72 67 OSS Daniel BORA - HANSGROHE ITA ' '
73 246 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO 15'46"
74 244 MAJKA Rafal UAE TEAM EMIRATES POL ' '
75 86 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK - QUICK-STEP CZE ' '
76 196 OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA - SAMSIC POL ' '
77 183 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR ' '
78 115 * NEKRASOV Denis GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
79 193 PICHON Laurent TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
80 195 LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
81 14 PETERS Nans AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
82 194 * GUERNALEC Thibault TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
83 113 KOCHETKOV Pavel GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
84 216 VINJEBO Emil TEAM QHUBEKA ASSOS DEN ' '
85 16 VENDRAME Andrea AG2R CITROEN TEAM ITA ' '
86 43 BOARO Manuele ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
87 222 BONIFAZIO Niccolo TOTAL DIRECT ENERGIE ITA ' '
88 112 CANOLA Marco GAZPROM-RUSVELO ITA 17'29"
89 175 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER 17'35"
90 172 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL BEL ' '
91 215 CLAEYS Dimitri TEAM QHUBEKA ASSOS BEL ' '
92 174 FRISON Frederik LOTTO SOUDAL BEL ' '
93 11 VAN AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
94 153 BIERMANS Jenthe ISRAEL START-UP NATION BEL ' '
95 167 VAN HOOYDONCK Nathan JUMBO-VISMA BEL ' '
96 166 ROOSEN Timo JUMBO-VISMA NED ' '
97 147 VLIEGEN Loic INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
98 146 VANSPEYBROUCK Pieter INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
99 177 * VAN MOER Brent LOTTO SOUDAL BEL ' '
100 224 MANZIN Lorrenzo TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
101 122 * GENIETS Kevin GROUPAMA - FDJ LUX ' '
102 92 BETTIOL Alberto EF EDUCATION - NIPPO ITA 20'30"
103 212 CLARKE Simon TEAM QHUBEKA ASSOS AUS ' '
104 83 ASGREEN Kasper DECEUNINCK - QUICK-STEP DEN ' '
105 84 BALLERINI Davide DECEUNINCK - QUICK-STEP ITA ' '
106 21 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX NED ' '
107 27 VERMEERSCH Gianni ALPECIN-FENIX BEL ' '
108 184 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo MOVISTAR TEAM ESP ' '
109 97 SCULLY Tom EF EDUCATION - NIPPO NZL ' '
110 245 * OLIVEIRA Ivo UAE TEAM EMIRATES POR ' '
111 186 TORRES BARCELO Albert MOVISTAR TEAM ESP ' '
112 55 * PADUN Mark BAHRAIN VICTORIOUS UKR 21'23"
113 63 BODNAR Maciej BORA - HANSGROHE POL ' '
114 6 * STANNARD Robert TEAM BIKEEXCHANGE AUS 21'31"
115 75 SABATINI Fabio COFIDIS ITA 22'53"
116 54 CAPECCHI Eros BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
117 233 LIEPINS Emils TREK - SEGAFREDO LAT ' '
118 117 VELASCO Simone GAZPROM-RUSVELO ITA ' '
119 214 LINDEMAN Bert-Jan TEAM QHUBEKA ASSOS NED ' '
120 151 BOIVIN Guillaume ISRAEL START-UP NATION CAN ' '
121 47 MARTINELLI Davide ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
122 33 MALUCELLI Matteo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
123 106 * RIVI Samuele EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
124 32 BISOLTI Alessandro ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
125 102 * ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
126 235 MULLEN Ryan TREK - SEGAFREDO IRL ' '
127 165 MARTENS Paul JUMBO-VISMA GER ' '
128 206 * NIEUWENHUIS Joris TEAM DSM NED ' '
129 57 * WRIGHT Fred BAHRAIN VICTORIOUS GBR ' '
130 73 DRUCKER Jean-Pierre COFIDIS LUX ' '
131 35 PELLAUD Simon ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC SUI ' '
132 61 SAGAN Peter BORA - HANSGROHE SVK ' '
133 64 BURGHARDT Marcus BORA - HANSGROHE GER ' '
134 71 VIVIANI Elia COFIDIS ITA ' '
135 162 * AFFINI Edoardo JUMBO-VISMA ITA ' '
136 3 HEPBURN Michael TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
137 76 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL ' '
138 154 CIMOLAI Davide ISRAEL START-UP NATION ITA ' '
139 25 VAKOČ Petr ALPECIN-FENIX CZE ' '
140 87 VAN LERBERGHE Bert DECEUNINCK - QUICK-STEP BEL ' '
141 116 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
142 104 * BAIS Davide EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
143 77 * VIVIANI Attilio COFIDIS ITA ' '
144 192 BOUDAT Thomas TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
145 85 * HODEG CHAGUI Alvaro Jose DECEUNINCK - QUICK-STEP COL ' '
146 5 MEZGEC Luka TEAM BIKEEXCHANGE SLO ' '
147 56 TRATNIK Jan BAHRAIN VICTORIOUS SLO ' '
148 176 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL ' '
149 197 ROSA Diego TEAM ARKEA - SAMSIC ITA ' '
150 13 CALMEJANE Lilian AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
151 22 MERLIER Tim ALPECIN-FENIX BEL ' '
152 26 VERGAERDE Otto ALPECIN-FENIX BEL ' '
153 142 DE GENDT Aime INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
154 144 PASQUALON Andrea INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
155 225 PETIT Adrien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
156 217 WISNIOWSKI Lukasz TEAM QHUBEKA ASSOS POL ' '
157 205 * KANTER Max TEAM DSM GER ' '
158 213 GOGL Michael TEAM QHUBEKA ASSOS AUT ' '
159 96 LANGEVELD Sebastian EF EDUCATION - NIPPO NED ' '
160 103 ARCHIBALD John EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
161 203 DENZ Nico TEAM DSM GER ' '
162 107 * ROPERO MOLINA Alejandro EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ESP ' '
163 24 RICKAERT Jonas ALPECIN-FENIX BEL ' '
164 95 HOWES Alex EF EDUCATION - NIPPO USA ' '
165 2 BAUER Jack TEAM BIKEEXCHANGE NZL ' '
166 221 TERPSTRA Niki TOTAL DIRECT ENERGIE NED ' '
167 181 GARCIA CORTINA Ivan MOVISTAR TEAM ESP ' '
168 243 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 24'28"
169 234 * MOSCHETTI Matteo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
170 247 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG ' '
Show All
Best Team
1 14 INEOS GRENADIERS INEOS GRENADIERS 11h43'12"
2 21 TEAM DSM TEAM DSM 07"
3 6 BAHRAIN VICTORIOUS BAHRAIN VICTORIOUS 01'42"
4 17 JUMBO-VISMA JUMBO-VISMA 03'43"
5 15 INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. 05'21"
6 13 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 05'56"
7 19 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 06'01"
8 1 TEAM BIKEEXCHANGE TEAM BIKEEXCHANGE 06'02"
9 24 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 06'22"
10 7 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 06'38"
11 5 ASTANA - PREMIER TECH ASTANA - PREMIER TECH 06'39"
12 16 ISRAEL START-UP NATION ISRAEL START-UP NATION 07'07"
13 9 DECEUNINCK - QUICK-STEP DECEUNINCK - QUICK-STEP 09'05"
14 4 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 11'04"
15 23 TOTAL DIRECT ENERGIE TOTAL DIRECT ENERGIE 11'25"
16 10 EF EDUCATION - NIPPO EF EDUCATION - NIPPO 12'41"
17 25 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 16'26"
18 2 AG2R CITROEN TEAM AG2R CITROEN TEAM 21'05"
19 20 TEAM ARKEA - SAMSIC TEAM ARKEA - SAMSIC 23'03"
20 12 GAZPROM-RUSVELO GAZPROM-RUSVELO 25'08"
21 18 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 28'15"
22 22 TEAM QHUBEKA ASSOS TEAM QHUBEKA ASSOS 29'19"
23 3 ALPECIN-FENIX ALPECIN-FENIX 43'31"
24 11 EOLO-KOMETA CYCLING TEAM EOLO-KOMETA CYCLING TEAM 51'05"
25 8 COFIDIS COFIDIS 59'39"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Terni - Prato Di Tivo
    • Saturday, March 13 2021, 11:45
    • 148km
    • 38.375 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: