Tissot Timing - Homepage

Tissot

Tirreno-Adriatico

ITA ITA 10 - 16 March 2021 7 STAGES
Tirreno-Adriatico
TIRRENO-ADRIATICO 2021 - STAGE 3 - MONTICIANO - GUALDO TADINO MONTICIANO - 299m GUALDO TADINO - 530m TIRRENO-ADRIATICO 2021 - STAGE 3 - MONTICIANO - GUALDO TADINO 0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200 219km 0 200 400 600 800 1000 1200 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

home

Stage Winner
21 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX NEDNED
First Young at Finish
91 HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION - NIPPO COLCOL
Best Team
DECEUNINCK - QUICK-STEP
Stage
1 21 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX NED B: 10" 5h24'18"
2 161 VAN AERT Wout JUMBO-VISMA BEL B: 06" ' '
3 84 BALLERINI Davide DECEUNINCK - QUICK-STEP ITA B: 04" ' '
4 91 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION - NIPPO COL ' '
5 11 VAN AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
6 172 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL BEL ' '
7 181 GARCIA CORTINA Ivan MOVISTAR TEAM ESP ' '
8 241 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO ' '
9 184 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo MOVISTAR TEAM ESP ' '
10 156 HOFSTETTER Hugo ISRAEL START-UP NATION FRA ' '
11 44 FELLINE Fabio ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
12 222 BONIFAZIO Niccolo TOTAL DIRECT ENERGIE ITA ' '
13 6 * STANNARD Robert TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
14 122 * GENIETS Kevin GROUPAMA - FDJ LUX ' '
15 86 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK - QUICK-STEP CZE ' '
16 144 PASQUALON Andrea INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
17 191 QUINTANA Nairo TEAM ARKEA - SAMSIC COL ' '
18 82 * ALMEIDA Joao DECEUNINCK - QUICK-STEP POR ' '
19 66 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT ' '
20 112 CANOLA Marco GAZPROM-RUSVELO ITA ' '
21 227 SIMON Julien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
22 231 NIBALI Vincenzo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
23 201 BARDET Romain TEAM DSM FRA ' '
24 245 * OLIVEIRA Ivo UAE TEAM EMIRATES POR ' '
25 185 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP ' '
26 213 GOGL Michael TEAM QHUBEKA ASSOS AUT ' '
27 41 FUGLSANG Jakob ASTANA - PREMIER TECH DEN ' '
28 51 LANDA MEANA Mikel BAHRAIN VICTORIOUS ESP ' '
29 52 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello BAHRAIN VICTORIOUS ESP ' '
30 145 ROTA Lorenzo INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
31 126 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA ' '
32 171 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL ' '
33 211 POZZOVIVO Domenico TEAM QHUBEKA ASSOS ITA ' '
34 81 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK-STEP FRA ' '
35 163 * FOSS Tobias S JUMBO-VISMA NOR ' '
36 121 PINOT Thibaut GROUPAMA - FDJ FRA ' '
37 242 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
38 114 KREUZIGER Roman GAZPROM-RUSVELO CZE ' '
39 205 * KANTER Max TEAM DSM GER ' '
40 223 DE LA PARTE Victor TOTAL DIRECT ENERGIE ESP ' '
41 107 * ROPERO MOLINA Alejandro EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ESP ' '
42 226 RODRIGUEZ MARTIN Cristian TOTAL DIRECT ENERGIE ESP ' '
43 36 SEPULVEDA Eduardo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ARG ' '
44 187 VILLELLA Davide MOVISTAR TEAM ITA ' '
45 141 BAKELANTS Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
46 64 BURGHARDT Marcus BORA - HANSGROHE GER ' '
47 93 * CARR Simon EF EDUCATION - NIPPO GBR ' '
48 131 * BERNAL GOMEZ Egan Arley INEOS GRENADIERS COL 18"
49 137 THOMAS Geraint INEOS GRENADIERS GBR 19"
50 176 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 20"
51 17 WARBASSE Lawrence AG2R CITROEN TEAM USA ' '
52 136 * SIVAKOV Pavel INEOS GRENADIERS RUS ' '
53 65 FABBRO Matteo BORA - HANSGROHE ITA ' '
54 2 BAUER Jack TEAM BIKEEXCHANGE NZL ' '
55 105 CHRISTIAN Mark EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
56 53 CARUSO Damiano BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
57 197 ROSA Diego TEAM ARKEA - SAMSIC ITA ' '
58 183 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR ' '
59 73 DRUCKER Jean-Pierre COFIDIS LUX ' '
60 15 SCHAR Michael AG2R CITROEN TEAM SUI ' '
61 204 HAMILTON Christopher TEAM DSM AUS 26"
62 1 YATES Simon Philip TEAM BIKEEXCHANGE GBR 29"
63 196 OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA - SAMSIC POL ' '
64 233 LIEPINS Emils TREK - SEGAFREDO LAT ' '
65 14 PETERS Nans AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
66 207 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED ' '
67 232 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA 38"
68 111 ZAKARIN Ilnur GAZPROM-RUSVELO RUS 42"
69 12 BOUCHARD Geoffrey AG2R CITROEN TEAM FRA 48"
70 127 THOMAS Benjamin GROUPAMA - FDJ FRA 52"
71 45 HOULE Hugo ASTANA - PREMIER TECH CAN ' '
72 166 ROOSEN Timo JUMBO-VISMA NED ' '
73 57 * WRIGHT Fred BAHRAIN VICTORIOUS GBR 56"
74 147 VLIEGEN Loic INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
75 235 MULLEN Ryan TREK - SEGAFREDO IRL 01'05"
76 35 PELLAUD Simon ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC SUI 01'08"
77 32 BISOLTI Alessandro ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
78 37 * TESFAZION Natnael ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ERI ' '
79 194 * GUERNALEC Thibault TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
80 202 ARNDT Nikias TEAM DSM GER 01'13"
81 212 CLARKE Simon TEAM QHUBEKA ASSOS AUS 01'29"
82 215 CLAEYS Dimitri TEAM QHUBEKA ASSOS BEL ' '
83 214 LINDEMAN Bert-Jan TEAM QHUBEKA ASSOS NED ' '
84 216 VINJEBO Emil TEAM QHUBEKA ASSOS DEN ' '
85 34 * MUNOZ GIRALDO Daniel ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC COL 01'37"
86 243 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL ' '
87 153 BIERMANS Jenthe ISRAEL START-UP NATION BEL ' '
88 154 CIMOLAI Davide ISRAEL START-UP NATION ITA ' '
89 42 ARANBURU DEBA Alex ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
90 224 MANZIN Lorrenzo TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 01'44"
91 193 PICHON Laurent TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
92 5 MEZGEC Luka TEAM BIKEEXCHANGE SLO 01'51"
93 203 DENZ Nico TEAM DSM GER ' '
94 113 KOCHETKOV Pavel GAZPROM-RUSVELO RUS 02'04"
95 7 ZEITS Andrey TEAM BIKEEXCHANGE KAZ ' '
96 43 BOARO Manuele ASTANA - PREMIER TECH ITA 02'12"
97 116 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
98 117 VELASCO Simone GAZPROM-RUSVELO ITA 02'20"
99 125 * MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
100 134 KWIATKOWSKI Michal INEOS GRENADIERS POL ' '
101 133 * GANNA Filippo INEOS GRENADIERS ITA ' '
102 135 PUCCIO Salvatore INEOS GRENADIERS ITA ' '
103 182 CATALDO Dario MOVISTAR TEAM ITA ' '
104 115 * NEKRASOV Denis GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
105 132 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INEOS GRENADIERS ESP ' '
106 13 CALMEJANE Lilian AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
107 16 VENDRAME Andrea AG2R CITROEN TEAM ITA ' '
108 31 * BAIS Mattia ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
109 3 HEPBURN Michael TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
110 177 * VAN MOER Brent LOTTO SOUDAL BEL ' '
111 103 ARCHIBALD John EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
112 152 NIV Guy ISRAEL START-UP NATION ISR ' '
113 157 SCHMIDT Mads Wurtz ISRAEL START-UP NATION DEN ' '
114 151 BOIVIN Guillaume ISRAEL START-UP NATION CAN B: 02" ' '
115 95 HOWES Alex EF EDUCATION - NIPPO USA ' '
116 54 CAPECCHI Eros BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
117 92 BETTIOL Alberto EF EDUCATION - NIPPO ITA ' '
118 56 TRATNIK Jan BAHRAIN VICTORIOUS SLO ' '
119 246 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO ' '
120 55 * PADUN Mark BAHRAIN VICTORIOUS UKR B: 01" 02'25"
121 142 DE GENDT Aime INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
122 146 VANSPEYBROUCK Pieter INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
123 4 JENSEN Christopher TEAM BIKEEXCHANGE DEN 02'28"
124 83 ASGREEN Kasper DECEUNINCK - QUICK-STEP DEN 02'33"
125 167 VAN HOOYDONCK Nathan JUMBO-VISMA BEL ' '
126 22 MERLIER Tim ALPECIN-FENIX BEL ' '
127 87 VAN LERBERGHE Bert DECEUNINCK - QUICK-STEP BEL ' '
128 102 * ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 02'36"
129 217 WISNIOWSKI Lukasz TEAM QHUBEKA ASSOS POL 02'38"
130 244 MAJKA Rafal UAE TEAM EMIRATES POL ' '
131 63 BODNAR Maciej BORA - HANSGROHE POL ' '
132 96 LANGEVELD Sebastian EF EDUCATION - NIPPO NED ' '
133 143 HIRT Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. CZE ' '
134 192 BOUDAT Thomas TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 02'42"
135 162 * AFFINI Edoardo JUMBO-VISMA ITA 03'11"
136 247 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG 03'20"
137 61 SAGAN Peter BORA - HANSGROHE SVK ' '
138 47 MARTINELLI Davide ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
139 33 MALUCELLI Matteo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
140 206 * NIEUWENHUIS Joris TEAM DSM NED ' '
141 175 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER 03'47"
142 164 GESINK Robert JUMBO-VISMA NED ' '
143 76 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL 03'53"
144 27 VERMEERSCH Gianni ALPECIN-FENIX BEL ' '
145 67 OSS Daniel BORA - HANSGROHE ITA ' '
146 25 VAKOČ Petr ALPECIN-FENIX CZE 04'23"
147 155 DE MARCHI Alessandro ISRAEL START-UP NATION ITA 04'40"
148 221 TERPSTRA Niki TOTAL DIRECT ENERGIE NED ' '
149 62 * ALEOTTI Giovanni BORA - HANSGROHE ITA 04'42"
150 236 * SIMMONS Quinn TREK - SEGAFREDO USA ' '
151 225 PETIT Adrien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 04'44"
152 174 FRISON Frederik LOTTO SOUDAL BEL 04'52"
153 165 MARTENS Paul JUMBO-VISMA GER ' '
154 123 KUNG Stefan GROUPAMA - FDJ SUI ' '
155 237 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT ' '
156 195 LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 05'25"
157 97 SCULLY Tom EF EDUCATION - NIPPO NZL 05'47"
158 46 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA - PREMIER TECH ESP 07'36"
159 101 BELLETTI Manuel EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 07'46"
160 23 MEURISSE Xandro ALPECIN-FENIX BEL 07'50"
161 26 VERGAERDE Otto ALPECIN-FENIX BEL ' '
162 85 * HODEG CHAGUI Alvaro Jose DECEUNINCK - QUICK-STEP COL ' '
163 24 RICKAERT Jonas ALPECIN-FENIX BEL ' '
164 234 * MOSCHETTI Matteo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
165 186 TORRES BARCELO Albert MOVISTAR TEAM ESP ' '
166 124 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 09'03"
167 104 * BAIS Davide EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA B: 03" 09'49"
168 106 * RIVI Samuele EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
169 71 VIVIANI Elia COFIDIS ITA 09'57"
170 75 SABATINI Fabio COFIDIS ITA 16'00"
171 77 * VIVIANI Attilio COFIDIS ITA 16'16"
- 72 BOHLI Tom COFIDIS SUI DNF
- 74 HAAS Nathan COFIDIS AUS DNF
- 94 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION - NIPPO USA DNF
- 173 EWAN Caleb LOTTO SOUDAL AUS DNF
Show All
Mountain
Poggio della Croce - km 138.2
1 104 * BAIS Davide EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 5
2 55 * PADUN Mark BAHRAIN VICTORIOUS UKR 3
3 151 BOIVIN Guillaume ISRAEL START-UP NATION CAN 2
4 221 TERPSTRA Niki TOTAL DIRECT ENERGIE NED 1
Show All
Best Team
1 9 DECEUNINCK - QUICK-STEP DECEUNINCK - QUICK-STEP 16h12'54"
2 19 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM ' '
3 25 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES ' '
4 23 TOTAL DIRECT ENERGIE TOTAL DIRECT ENERGIE ' '
5 13 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ ' '
6 15 INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ' '
7 18 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 20"
8 6 BAHRAIN VICTORIOUS BAHRAIN VICTORIOUS ' '
9 7 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE ' '
10 21 TEAM DSM TEAM DSM 26"
11 2 AG2R CITROEN TEAM AG2R CITROEN TEAM 40"
12 12 GAZPROM-RUSVELO GAZPROM-RUSVELO 42"
13 1 TEAM BIKEEXCHANGE TEAM BIKEEXCHANGE 49"
14 20 TEAM ARKEA - SAMSIC TEAM ARKEA - SAMSIC ' '
15 17 JUMBO-VISMA JUMBO-VISMA 52"
16 5 ASTANA - PREMIER TECH ASTANA - PREMIER TECH ' '
17 14 INEOS GRENADIERS INEOS GRENADIERS 57"
18 24 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 01'07"
19 22 TEAM QHUBEKA ASSOS TEAM QHUBEKA ASSOS 01'29"
20 4 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 02'16"
21 10 EF EDUCATION - NIPPO EF EDUCATION - NIPPO 02'20"
22 11 EOLO-KOMETA CYCLING TEAM EOLO-KOMETA CYCLING TEAM 02'40"
23 16 ISRAEL START-UP NATION ISRAEL START-UP NATION 03'14"
24 3 ALPECIN-FENIX ALPECIN-FENIX 06'26"
25 8 COFIDIS COFIDIS 14'10"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Monticiano - Gualdo Tadino
    • Friday, March 12 2021, 10:50
    • 219km
    • 40.518 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: