Tissot Timing - Homepage

Tissot

Tirreno-Adriatico

ITA ITA 10 - 16 March 2021 7 STAGES
Tirreno-Adriatico
TIRRENO-ADRIATICO 2021 - STAGE 6 - CASTELRAIMONDO - LIDO DI FERMO CASTELRAIMONDO - 291m LIDO DI FERMO - 3m TIRRENO-ADRIATICO 2021 - STAGE 6 - CASTELRAIMONDO - LIDO DI FERMO 0 20 40 60 80 100 120 140 160 169km 0 200 400 600 800 1000 1200 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
157 SCHMIDT Mads Wurtz ISRAEL START-UP NATION DENDEN
First Young at Finish
177 VAN MOER Brent LOTTO SOUDAL BELBEL
Best Team
ISRAEL START-UP NATION
Stage
1 157 SCHMIDT Mads Wurtz ISRAEL START-UP NATION DEN B: 12" 3h42'09"
2 177 * VAN MOER Brent LOTTO SOUDAL BEL B: 07" ' '
3 117 VELASCO Simone GAZPROM-RUSVELO ITA B: 04" ' '
4 141 BAKELANTS Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
5 183 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR ' '
6 233 LIEPINS Emils TREK - SEGAFREDO LAT B: 03" 25"
7 22 MERLIER Tim ALPECIN-FENIX BEL 01'09"
8 84 BALLERINI Davide DECEUNINCK - QUICK-STEP ITA ' '
9 71 VIVIANI Elia COFIDIS ITA ' '
10 205 * KANTER Max TEAM DSM GER ' '
11 156 HOFSTETTER Hugo ISRAEL START-UP NATION FRA ' '
12 16 VENDRAME Andrea AG2R CITROEN TEAM ITA ' '
13 161 VAN AERT Wout JUMBO-VISMA BEL ' '
14 61 SAGAN Peter BORA - HANSGROHE SVK ' '
15 236 * SIMMONS Quinn TREK - SEGAFREDO USA ' '
16 245 * OLIVEIRA Ivo UAE TEAM EMIRATES POR ' '
17 144 PASQUALON Andrea INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
18 102 * ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
19 57 * WRIGHT Fred BAHRAIN VICTORIOUS GBR ' '
20 224 MANZIN Lorrenzo TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
21 125 * MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
22 45 HOULE Hugo ASTANA - PREMIER TECH CAN ' '
23 82 * ALMEIDA Joao DECEUNINCK - QUICK-STEP POR ' '
24 176 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL ' '
25 241 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO ' '
26 154 CIMOLAI Davide ISRAEL START-UP NATION ITA ' '
27 185 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP ' '
28 67 OSS Daniel BORA - HANSGROHE ITA ' '
29 146 VANSPEYBROUCK Pieter INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
30 163 * FOSS Tobias S JUMBO-VISMA NOR ' '
31 172 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL BEL ' '
32 44 FELLINE Fabio ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
33 91 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION - NIPPO COL ' '
34 65 FABBRO Matteo BORA - HANSGROHE ITA ' '
35 246 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO ' '
36 171 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL ' '
37 242 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
38 33 MALUCELLI Matteo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
39 191 QUINTANA Nairo TEAM ARKEA - SAMSIC COL ' '
40 223 DE LA PARTE Victor TOTAL DIRECT ENERGIE ESP ' '
41 166 ROOSEN Timo JUMBO-VISMA NED ' '
42 51 LANDA MEANA Mikel BAHRAIN VICTORIOUS ESP ' '
43 46 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
44 134 KWIATKOWSKI Michal INEOS GRENADIERS POL ' '
45 131 * BERNAL GOMEZ Egan Arley INEOS GRENADIERS COL ' '
46 206 * NIEUWENHUIS Joris TEAM DSM NED ' '
47 36 SEPULVEDA Eduardo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ARG ' '
48 182 CATALDO Dario MOVISTAR TEAM ITA ' '
49 237 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT ' '
50 11 VAN AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
51 231 NIBALI Vincenzo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
52 126 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA ' '
53 15 SCHAR Michael AG2R CITROEN TEAM SUI ' '
54 53 CARUSO Damiano BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
55 145 ROTA Lorenzo INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
56 187 VILLELLA Davide MOVISTAR TEAM ITA ' '
57 201 BARDET Romain TEAM DSM FRA ' '
58 167 VAN HOOYDONCK Nathan JUMBO-VISMA BEL ' '
59 6 * STANNARD Robert TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
60 41 FUGLSANG Jakob ASTANA - PREMIER TECH DEN ' '
61 2 BAUER Jack TEAM BIKEEXCHANGE NZL ' '
62 25 VAKOČ Petr ALPECIN-FENIX CZE ' '
63 226 RODRIGUEZ MARTIN Cristian TOTAL DIRECT ENERGIE ESP ' '
64 66 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT ' '
65 5 MEZGEC Luka TEAM BIKEEXCHANGE SLO ' '
66 62 * ALEOTTI Giovanni BORA - HANSGROHE ITA ' '
67 196 OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA - SAMSIC POL ' '
68 17 WARBASSE Lawrence AG2R CITROEN TEAM USA ' '
69 227 SIMON Julien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ' '
70 3 HEPBURN Michael TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
71 14 PETERS Nans AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
72 87 VAN LERBERGHE Bert DECEUNINCK - QUICK-STEP BEL ' '
73 192 BOUDAT Thomas TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
74 42 ARANBURU DEBA Alex ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
75 1 YATES Simon Philip TEAM BIKEEXCHANGE GBR ' '
76 216 VINJEBO Emil TEAM QHUBEKA ASSOS DEN ' '
77 32 BISOLTI Alessandro ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
78 113 KOCHETKOV Pavel GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
79 243 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL ' '
80 7 ZEITS Andrey TEAM BIKEEXCHANGE KAZ ' '
81 136 * SIVAKOV Pavel INEOS GRENADIERS RUS ' '
82 114 KREUZIGER Roman GAZPROM-RUSVELO CZE ' '
83 111 ZAKARIN Ilnur GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
84 31 * BAIS Mattia ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
85 83 ASGREEN Kasper DECEUNINCK - QUICK-STEP DEN ' '
86 12 BOUCHARD Geoffrey AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
87 232 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA ' '
88 247 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG ' '
89 121 PINOT Thibaut GROUPAMA - FDJ FRA ' '
90 211 POZZOVIVO Domenico TEAM QHUBEKA ASSOS ITA ' '
91 135 PUCCIO Salvatore INEOS GRENADIERS ITA ' '
92 64 BURGHARDT Marcus BORA - HANSGROHE GER ' '
93 21 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX NED ' '
94 164 GESINK Robert JUMBO-VISMA NED ' '
95 155 DE MARCHI Alessandro ISRAEL START-UP NATION ITA ' '
96 184 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo MOVISTAR TEAM ESP ' '
97 27 VERMEERSCH Gianni ALPECIN-FENIX BEL ' '
98 147 VLIEGEN Loic INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
99 34 * MUNOZ GIRALDO Daniel ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC COL ' '
100 151 BOIVIN Guillaume ISRAEL START-UP NATION CAN ' '
101 107 * ROPERO MOLINA Alejandro EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ESP ' '
102 152 NIV Guy ISRAEL START-UP NATION ISR ' '
103 204 HAMILTON Christopher TEAM DSM AUS ' '
104 4 JENSEN Christopher TEAM BIKEEXCHANGE DEN ' '
105 143 HIRT Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. CZE ' '
106 222 BONIFAZIO Niccolo TOTAL DIRECT ENERGIE ITA 01'30"
107 63 BODNAR Maciej BORA - HANSGROHE POL 01'33"
108 75 SABATINI Fabio COFIDIS ITA 01'37"
109 225 PETIT Adrien TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 01'39"
110 162 * AFFINI Edoardo JUMBO-VISMA ITA 01'40"
111 203 DENZ Nico TEAM DSM GER 01'46"
112 207 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED ' '
113 202 ARNDT Nikias TEAM DSM GER ' '
114 92 BETTIOL Alberto EF EDUCATION - NIPPO ITA ' '
115 76 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL 01'52"
116 175 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER 02'11"
117 37 * TESFAZION Natnael ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ERI 02'50"
118 81 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK-STEP FRA ' '
119 86 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK - QUICK-STEP CZE ' '
120 221 TERPSTRA Niki TOTAL DIRECT ENERGIE NED ' '
121 244 MAJKA Rafal UAE TEAM EMIRATES POL ' '
122 123 KUNG Stefan GROUPAMA - FDJ SUI ' '
123 137 THOMAS Geraint INEOS GRENADIERS GBR ' '
124 195 LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
125 193 PICHON Laurent TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
126 153 BIERMANS Jenthe ISRAEL START-UP NATION BEL ' '
127 127 THOMAS Benjamin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
128 105 CHRISTIAN Mark EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
129 214 LINDEMAN Bert-Jan TEAM QHUBEKA ASSOS NED 02'53"
130 215 CLAEYS Dimitri TEAM QHUBEKA ASSOS BEL ' '
131 142 DE GENDT Aime INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
132 96 LANGEVELD Sebastian EF EDUCATION - NIPPO NED ' '
133 132 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INEOS GRENADIERS ESP 03'09"
134 122 * GENIETS Kevin GROUPAMA - FDJ LUX 03'13"
135 194 * GUERNALEC Thibault TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
136 212 CLARKE Simon TEAM QHUBEKA ASSOS AUS 03'25"
137 26 VERGAERDE Otto ALPECIN-FENIX BEL 03'32"
138 43 BOARO Manuele ASTANA - PREMIER TECH ITA 04'32"
139 124 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 05'39"
140 235 MULLEN Ryan TREK - SEGAFREDO IRL ' '
141 186 TORRES BARCELO Albert MOVISTAR TEAM ESP ' '
142 23 MEURISSE Xandro ALPECIN-FENIX BEL 10'08"
143 174 FRISON Frederik LOTTO SOUDAL BEL ' '
144 104 * BAIS Davide EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
145 133 * GANNA Filippo INEOS GRENADIERS ITA ' '
146 56 TRATNIK Jan BAHRAIN VICTORIOUS SLO ' '
147 52 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello BAHRAIN VICTORIOUS ESP 10'31"
148 54 CAPECCHI Eros BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
149 55 * PADUN Mark BAHRAIN VICTORIOUS UKR ' '
150 115 * NEKRASOV Denis GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
151 97 SCULLY Tom EF EDUCATION - NIPPO NZL ' '
152 13 CALMEJANE Lilian AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
153 165 MARTENS Paul JUMBO-VISMA GER ' '
154 103 ARCHIBALD John EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
155 35 PELLAUD Simon ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC SUI ' '
156 106 * RIVI Samuele EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 12'01"
157 197 ROSA Diego TEAM ARKEA - SAMSIC ITA ' '
158 116 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO RUS ' '
159 77 * VIVIANI Attilio COFIDIS ITA ' '
160 47 MARTINELLI Davide ASTANA - PREMIER TECH ITA ' '
161 112 CANOLA Marco GAZPROM-RUSVELO ITA ' '
162 93 * CARR Simon EF EDUCATION - NIPPO GBR ' '
163 95 HOWES Alex EF EDUCATION - NIPPO USA ' '
164 234 * MOSCHETTI Matteo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
- 73 DRUCKER Jean-Pierre COFIDIS LUX DNF
- 85 * HODEG CHAGUI Alvaro Jose DECEUNINCK - QUICK-STEP COL DNF
- 181 GARCIA CORTINA Ivan MOVISTAR TEAM ESP DNS
- 213 GOGL Michael TEAM QHUBEKA ASSOS AUT DNS
Show All
Mountain
Monte San Giusto - km 62.8
1 157 SCHMIDT Mads Wurtz ISRAEL START-UP NATION DEN 5
2 141 BAKELANTS Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL 3
3 117 VELASCO Simone GAZPROM-RUSVELO ITA 2
4 177 * VAN MOER Brent LOTTO SOUDAL BEL 1
Show All
Best Team
1 16 ISRAEL START-UP NATION ISRAEL START-UP NATION 11h08'45"
2 15 INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ' '
3 18 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL ' '
4 19 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM ' '
5 12 GAZPROM-RUSVELO GAZPROM-RUSVELO ' '
6 24 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 25"
7 7 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 01'09"
8 25 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES ' '
9 17 JUMBO-VISMA JUMBO-VISMA ' '
10 5 ASTANA - PREMIER TECH ASTANA - PREMIER TECH ' '
11 9 DECEUNINCK - QUICK-STEP DECEUNINCK - QUICK-STEP ' '
12 21 TEAM DSM TEAM DSM ' '
13 2 AG2R CITROEN TEAM AG2R CITROEN TEAM ' '
14 6 BAHRAIN VICTORIOUS BAHRAIN VICTORIOUS ' '
15 23 TOTAL DIRECT ENERGIE TOTAL DIRECT ENERGIE ' '
16 3 ALPECIN-FENIX ALPECIN-FENIX ' '
17 13 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ ' '
18 4 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ' '
19 14 INEOS GRENADIERS INEOS GRENADIERS ' '
20 20 TEAM ARKEA - SAMSIC TEAM ARKEA - SAMSIC ' '
21 1 TEAM BIKEEXCHANGE TEAM BIKEEXCHANGE ' '
22 8 COFIDIS COFIDIS 02'20"
23 11 EOLO-KOMETA CYCLING TEAM EOLO-KOMETA CYCLING TEAM 02'50"
24 22 TEAM QHUBEKA ASSOS TEAM QHUBEKA ASSOS 02'53"
25 10 EF EDUCATION - NIPPO EF EDUCATION - NIPPO 03'30"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Castelraimondo - Lido Di Fermo
    • Monday, March 15 2021, 12:10
    • 169km
    • 45.645 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: